Maukasta ruokaa arkenakin
Alex haluaa välittää hyvää fiilistä kotikeittiöihin
Kahdesta kolmeen kertaan viikossa Ihanassa aamussa esiintyvä Alex Nurmi on uusi tulokas tv-kokkien joukossa. Katsojapalautteesta päätellen nuoren kokin rauhallisen varmasta tyylistä tykkää moni.
Alex itse suhtautuu tyynesti saamaansa palautteeseen: "Ehkäpä tuottaja suodattaa niistä enimmät pois", laukoo Alex ja vieressä ruokaosuuden tuottaja Teresa Välimäki myöntää asian olevan juuri näin.
Reseptit tuottajan seulan läpi
Ihanan aamun ruoanlaitto-osuudet ovat suoria lähetyksiä, joten kaiken on oltava valmiiksi mietittyä jo ennen studiokeittiöön saapumista. Kukin aamun kokeista miettii omat reseptinsä ja hyväksyttää ne tuottajalla.
- Reseptiikka täytyy hallita. Teresa kertoo etukäteen raaka-aineen, josta ruoka on valmistettava. Lähetän reseptiehdotukseni hänelle ja odotan hyväksymistä tai hylkäämistä, kertoo Alex käytännöstä.
-Useimmiten voin kyllä suoraan hyväksyä ne. Tuottajan työhöni kuuluu viikon reseptien koordinointi. Esim. samalla viikolla ei televisiossa kannata valmistaa kahta kertaa ruokaa hirvenlihasta tai tehdä peräkkäisinä päivinä keittoruokia, täsmentää Teresa.
Myös ruokien helppous on otettava huomioon; valmistetaanhan ruoka suorassa lähetyksessä ja kohderyhmänä ovat tavalliset tv:n katsojat.
Maistele ja uskalla kokeilla!
Alexilla on omalla kokkiurallaan esikuvana Melker Andersson, joka tunnetaan yhtenä Ruotsin luovimmista kokeista. Tv-kokki innostuu kertoessaan perehtyneensä Michelin-tähden saavuttaneen Anderssonin ruokafilosofiaan tämän tunnetussa Fredsgatan 12 –ravintolassa Tukholmassa.
Tiettyjä asioita kannattaa meidän tavallisten kotikokkien omaksua ruoanlaiton huipulta:
- Maistele ja opettele tunnistamaan vivahde-eroja. Älä siis nosta pataa suoraan liedeltä pöytään sitä ensin maistamatta. Ja uskalla kokeilla - ei ruoanlaitto ole niin vakavaa! Oma lempimausteeni on rouhittu mustapippuri ja ollen kokeillut sitä jopa jäätelöön, virnistää Alex.
- Klassinen ohje, jonka mukaan ruoan suola-sokeri-happo–tasapainon on oltava kunnossa, pätee tietysti edelleen.
- Myös kattaus vaikuttaa ruokailuhetken tunnelmaan. On mukava tunne tulla pöytään, jos esillepanoakin on mietitty. Hyvällä fiiliksellä on suuri merkitys!
Pyttistä ja mummin sinappia
Työkseen ruokaa valmistava nuorimies kertoo kotonaan paneutuvansa kokkaukseen "ehkä silloin tällöin tyttöystävän kanssa". Sporttisesta ulkomuodosta huolimatta Alex ei tunnusta noudattavansa mitään dieettiä: "Makkaraa tulee syötyä pari kertaa viikossa. Ja aivan ehdoton herkku on pyttis eli pyttipannu mummin sinapin kanssa nautittuna - ei ole sen ylittänyttä".
Alexin ja muut Ruokalan kokit näet MTV3-kanavalla arkisin klo 8.35 ja uusinnat alkuillasta, voit myös katsoa Netti-tv:stä ruokalähetykset.
- teksti: Leena Norta
- kuvat: Jussi Ylävaara
Uusimmat
-
23:24
Therese Johaug vie ja loppuporukka vikisee – askelmerkit selvät naisten päätöskisaan
-
23:15
Suomalaismäkikotkan vastaus tyhjensi pankin – "Paska"
-
23:00
Ville Leskinen ykköstähti, Sport hurjana Vaasassa, Ilves murjoi Tapparaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:56
Tuore kuukausiennuste ällistyttää jopa meteorologia: Eteläänkin tulossa vielä yli 25 asteen pakkasia, luvassa on myös Toini-myrskyn kaltainen lumipyry
-
22:32
Kristian Pullille EM-pronssia! Hirmuhypyllä Suomen ennätys uusiksi
-
22:22
SM-liigan pisin tappioputki nyt 11 ottelun mittainen – Jukurit kävi jo lähellä, TPS-tähti iski viimeisen silauksen
-
22:20
Suomalaistähdet toivovat raskasta hiihtokeliä – "Se antaa kilpailulle lisämausteensa"
-
22:17
Pia Lamberg kruunattiin 10 vuotta sitten Miss Suomeksi – muistelee skandaalin aiheuttanutta päätöstään tunteikkaassa kirjoituksessa
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja – ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
Lataa lisää