Jääkiekon SM-liigassa viidenneksi sijoittunut Tappara on solminut 2+1-vuotisen sopimuksen JYP:n hyökkääjän Marko Ojasen kanssa. Ojanen keräsi päättyneellä kaudella 30 (9+21) tehopistettä 54 runkosarjan ottelussa.
HIFK:ssa liigauransa kaudella 1992-93 aloittanut Marko Ojanen, 27, on pelannut JYP:ssä vuodesta 1997 alkaen. Kuopiolaista KalPaa Ojanen edusti kaudella 1996-97.
Ojanen (179 cm/84 kg) on vahva ja hyvin luisteleva pelaaja, jonka parhaisiin ominaisuuksiin kuuluu ns. rikkovan pelin hallitseminen.
- Marko tunnetaan hyväasenteisena pelaajana. Hän on parhaimmillaan, kun saa pelata samassa ketjussa teknisesti taitavien pelaajien kanssa. Odotan Ojasen nousevan tulevaisuudessa ainakin lähelle A-maajoukkuetasoa, Tapparan päävalmentaja Jukka Rautakorpi ennustaa.
Tapparalla on ensi kaudella 14 pelaajasopimusta - maalivahti ja 13 kenttäpelaajaa. Neuvottelut puolustaja Ari Vallinin sekä hyökkääjien Valeri Krykovin ja Jani Hassisen mahdollisista jatkosopimuksista ovat kesken.
- Vallinin, Krykovin ja Hassisen tulevaisuus Tapparassa ratkennee jo ensi viikon aikana, Tapparan liigatoiminnasta vastaavan Tamhockey Oy:n toimitusjohtaja Mikko Leinonen arvioi torstaina.
Tappara-kolmikolle riittänee ottajia, jos kontrahtia kirvesrintojen kanssa ei synny. Vallinista ovat olleet kiinnostuneita mm. HPK ja Ässät. Keskushyökkääjä Krykov kiinnostaa ainakin Ässiä, joka hakee riveihinsä kahta huippusentteriä.
Laitahyökkääjä Pasi Tuomisellakaan ei ole vielä jatkosopimusta Tapparan kanssa.
- Meillä on vielä aukkoja hyökkääjistössä ja pari puolustajaakin me tarvitsemme, mutta Tuomisen kanssa emme ole edes aloittaneet neuvotteluja, Leinonen kertoi.
(STT)
