Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Malesiassa 21 ihmistä kuoli juotuaan myrkkyviinaa – useita sairaalassa, 3000 pulloa takavarikoitu

AOP
Julkaistu 19.09.2018 15:11

MTV UUTISET - Reuters

Malesiassa 21 ihmistä on kuollut juotuaan kotipolttoista viinaa. Lisäksi kymmeniä on sairaalassa alkoholimyrkytyksestä. 

Viranomaiset ovat aloittaneet tutkinnan kuolemista.

Viranomaisten mukaan ainakin 57 ihmistä on sairastunut juotuaan metanoliviinaa Kuala Lumpurissa, Malesian pääkaupungissa. Joukossa on viisi malesialaista, sekä bangladeshilaisia, indonesialaisia, myanmarilaisia ja nepalilaisia. 

– Odotamme vielä uusia myrkytystapauksia, koska ihmisiä hakeutuu hoitoon vielä, kertoi tiedotustilaisuudessa terveysministeri Dzulkefly Ahmad. 

Hänen totesi viranomaisten olevan huolissaan siitä, että ihmiset ostavat halpaa kotipolttoista.

Poliisi on pidättänyt asiaan liittyen seitsemän ihmistä ja tehnyt useita ratsioita. Ratsioissa takavarikoitiin lähes 3000 pulloa ja tölkkiä olutta ja viskiä. Tarkoitus on jäljittää myrkkyviinan alkuperä ja miten paljon sitä on laitettu muiden juomien sekaan. Poliisin mukaan tapauksia tutkitaan nimikkeellä törkeä murha. 

Kotipolttoinen, edullinen viina on suosittua muslimienemmistöisessä Malesiassa siirtolaisten, köyhien keskuudessa, koska maassa verotetaan korkeasti alkoholijuomia. 

Metanoli, eli metyylialkoholi on myrkyllistä ja isot annokset metanolia vievät hengen. Yleensä alkoholi valmistetaan etanolista.

Lisää aiheesta:

Yli kymmenen kuollut epäiltyyn metanolimyrkytykseen TurkissaIstanbulissa 22 kuollut juotuaan myrkyllistä alkoholiaKymmeniä kuollut laittomaan alkoholiin Venäjällä – viranomaiset tarjoavat vaihdossa ruokaaTeeplantaasin työntekijät halusivat juhlistaa palkkapäiväänsä – 41 ihmistä kuoli ja 45 joutui sairaalaan juotuaan kotitekoista viinaa IntiassaKotipolttoiseen lisätään tappavaa ainetta: Lähes sata ihmistä kuollut myrkkyviinaan IntiassaAleksei, 33, joi vain yhden lasillisen: "Aamulla olin sokea" – Siperian myrkkyalkoholiin kuolleita jo yli 70
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:29
    Teknologia

    Charlotte-robotista povataan rakennustekniikan mullistajaa: "Hintalapusta nollia pois"

  • 19:22
    Ukrainan sota

    Venäjä ohjus tappoi sotilaita Ukrainan armeijan palkintotilaisuudessa – "Koolla olivat parhaat"

  • 17:31
    YK

    YK: Kansalliset sitoumukset eivät rajoita ilmaston lämpenemistä tarpeeksi

  • 16:28
    Kyberturvallisuus

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • 16:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvaltain lähihistorian käännekohta oli ratkaiseva päivä Dick Cheneyn uralla: "Otti heti homman omiin käsiinsä"