Maailman toiseksi kalleimman sienen, matsutaken sato on tänä syksynä runsas. Suomen Sieniseuran mukaan tuoksuvalmuskanakin tunnetut sienet ovat tänä vuonna myös erittäin laadukkaita.
Katso video Outi Palménin keräämästä matsutakemäärästä!
Lue myös!
Rovaniemeläinen Outi Palmén suuntasi eilen sienimetsään tutuille apajille, missä odotti yllättävä näky: runsas määrä kulinaristien herkkua eli matsutakea.
– Keräsin yhteensä 64 itiöemää, hän kuvailee löytöään.
Hänen veljensä, Suomen Sieniseuran puheenjohtaja Jorma Palmén, pitää määrää suurena yhdellä kerralla poimittavaksi.
– Sanoisin, että jos saman määrän saa kerättyä koko vuoden aikana, sitä pidetään hyvänä satona. Ennuste sen suhteen on erittäin hyvä, Jorma Palmén kertoo.
"Supervuonna löysin 400 itiöemää"
Outi Palmén ei pidä määrää kuitenkaan kovin erityisenä, sillä hän on huippuvuosina kerännyt yhdellä kertaa jopa 107 matsutakea.
– Sato on hyvin oikukas. Toisina vuosina tulee paljon, toisinaan taas vähän. Tästä voi tulla supervuosi.
– Toissa vuonna oli supervuosi, jolloin löysin 400 itiöemää. Viime vuonna taas vain kahdeksan, hän kuvailee tilannetta.


