Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman suurin huumekysely haluaa tiedot suomalaisten aineiden käytöstä

Lehtikuva
Julkaistu 26.08.2017 07:40

MTV UUTISET

Maailman suurin huumekysely yrittää selvittää aineiden käyttäjiltä mahdollisimman tarkasti mitä päihteitä he käyttävät ja miten. Samalla yritetään löytää keinoja, miten huumeiden käytöstä tehtäisiin nykyistä turvallisempaa. Tutkimukseen toivotaan enemmän vastauksia myös Suomesta.

Vuosittain kysely on järjestetty tähän mennessä neljä kertaa, ja viime vuonna siihen vastasi yli 100 000 huumeita käyttänyttä henkilöä, kertoo Suomessa Contemporary Drug Problems –konferenssissa vieraillut Monica Barratt, joka on yksi kyselytutkimuksen takana olevista tutkijoista. Hän kertoo kyselyyn vastaavan erityisesti nuoret, joilla on kiinnostusta vastata aihetta käsitteleviin kysymyksiin jopa tunnin vievässä kyselyssä. Ongelmallisimmin käyttäviä kyselytutkimus ei tavoita.

– Pyrimme kyselyn avulla vastaamaan tutkijoiden kysymysten lisäksi myös käyttäjien omiin kysymyksiin ja näin osallistaa ja sitouttaa vastaajia. Vastausten perusteella olemme tehneet mobiilisovelluksia ja huumeiden haittoja vähentäviä kampanjoita, hän kertoo. Kampanjoissa on varoitettu muun muassa erittäin vahvojen ekstaasitablettien vaaroista ja niiden riskien vähentämisestä.

Kysely tavoittaakin hänen mukaansa myös ihmisiä, jotka haluavat käyttää aineita, mutta eivät halua joutua ongelmiin niiden kanssa. Koska vastaajat ovat pääasiassa nuoria aikuisia, auttaa se hänen mukaansa erityisesti uusien huumetrendien havaitsemisessa.

Global Drug Survey
Monica Barratt.MTV Uutiset

Ihmiset eivät tiedä, mitä vetävät

Barratt on tällä hetkellä erityisen huolissaan siitä, kuinka käyttäjien saamat aineet ovat jotain muuta kuin he luulevat. Ne voivat olla esimerkiksi vaarallisen vahvoja tai olla jopa aivan toista ainetta kuin mitä myyjä väittää.

– Muuntohuumeiden käyttö on suhteellisen vähäistä, ja valtaosa haluaisi käyttää tunnetumpia aineita. On varmasti suuri joukko ihmisiä, jotka käyttävät muuntohuumeita tietämättään, hän toteaa.

Hän pohtiikin, onko muuntohuumeiden suurin haitta niiden tarkoitukseton käyttö. Se voi johtaa erilaisiin ongelmiin, kuten yliannostukseen, jos esimerkiksi muuntohuumeen vaikutus alkaa hitaammin kuin aineen, jota henkilö on kuvitellun nauttivansa. Kun vaikutuksia ei tule, käyttäjä ottaa uuden annoksen, ja huomaa vaikutuksen alkaessa ottaneensakin liikaa.

– Seuraavassa kyselyssä selvitämme, käyttävätkö ihmiset huumeiden testauspalveluita, ja onko heidän saamansa apu hyödyllistä, Barratt kertoo.

Muita selvityksen aiheita ovat muun muassa ihmisten ensimmäiset huumeiden käyttökerrat esimerkiksi sen suhteen, kuinka suunniteltua tai spontaania kokeilu oli.

– Selvitämme myös, tuoko nettikaupan lisääntyminen uusia ihmisiä käytön piiriin, hän kertoo.

Suomalaiset mukaan

Viime vuoden kyselyyn vastasi noin 400 suomalaista, mikä on suhteellisen pieni otos tutkimusten suorittamiseksi. Niiden pohjalta Global Drug Survey on kuitenkin arvioinut, että täällä huumeita hankitaan verrattain yleisesti verkon välityksellä, ja muuntohuumeita käytetään Ison-Britannian ja Pohjoismaiden tapaan suhteellisen paljon.

Laajemmalla otannalla tuloksista tulisi kuitenkin varmempia, ja nyt tavoitteena onkin Barrattin mukaan kääntää kysely suomeksi vastaamisen helpottamiseksi. Nykyään kysely on englannin lisäksi muun muassa tanskaksi, saksaksi, ranskaksi, kreikaksi, espanjaksi ja portugaliksi.

Lisää aiheesta:

Suuri kansainvälinen nettikysely etsii suomalaisia huumeiden käyttäjiä avukseenTutkija: Huumeiden nettikauppa kasvaa – diilauksesta silti pieni osa tapahtuu verkossaMallia ulkomailta, seuraa netistä – suurkaupunkien seksihuumeilmiö chemsex leviämässä Suomeen Huumeiden käyttäjille halutaan laboratorio, jossa voisi testata aineen puhtautta – Suomen laki estääPäihdehoitoon päätyy yhä aggressiivisempia ja huonokuntoisempia – Ylilääkäri: Syynä räjähdysmäisesti yleistynyt, aivoja tuhoava huumeRAY:n rahoitus varmistui: Huumeiden käyttäjille mahdollisuus testauttaa aineensa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 09:36
    Hyvinvointialue

    Asiantuntijaryhmä: 6–11 hyvinvointialuetta riittäisi

  • 08:48
    Petokset

    Iisalmelaisnainen lähetti 5 vuoden aikana valtavan summan "David Duchovnylle" – sitten heräsi epäily

  • 08:35
    Huomenta Suomi

    Vuoden tullikoira Rico on löytänyt laukuista kamelinlihaa, sianpään ja pakastetun pingviinin

  • 08:13
    Hukkuminen

    Marraskuussa hukkui kuusi ihmistä

  • 07:09
    Tulipalot

    Navetta tuhoutui tulipalossa Hollolassa