Elon Musk ja Twitter ajautuivat kiistaan yhtiön antamista tiedoista valetileihin liittyen ja koko kauppa oli pitkään jäissä. Nyt omistaja on vaihtunut ja yhtiön ylin johto sai samantien lähtöpassit. Musk aikoo myös vetää Twitterin pois pörssistä. Suomalaisasiantuntija arvioi, että maksulliset sisällöt tulevat lisääntymään palvelussa.
"Lintu on vapautettu." Näin twiittasi viestipalvelu Twitterin uusi iloinen omistaja Elon Musk, joka vielä kesällä yritti vetäytyä koko kaupasta. Kauppahinta on 44 miljardia dollaria.
Uusi omistaja pani heti tuulemaan antamalla potkut yhtiön ylimmälle johdolle. Mutta muuttuuko mikään tavallisen käyttäjän kannalta? Sosiaalisen median asiantuntija ja tietokirjailija Harto Pönkä arvioi, että palveluun tulee entistä enemmän maksullisia ominaisuuksia.
Lue myös: Elon Musk jakeli potkuja Twitterin johtoportaalle – näin valtavat miljoonakorvaukset ex-johtajat saavat
– Maksamalla saat enemmän. Ei välttämättä pelkästään mainos- ja markkinointiominaisuuksia, vaan esimerkiksi sitä, että käyttäjän ääni kuuluu laajemmin. Musk on tuonut esille, että aikoo muutenkin uudistaa algoritmeja. Siihen liittyy hänen markkinoimansa sananvapauden lisääntyminen ja eräänlainen monetisointi eli maksettua sisältöä tulee enemmän.
Twitter on viime aikoina lisännyt faktantarkistusta esimerkiksi vaaleihin liittyen ja venäläisiä trolli- ja bottitilejä on siivottu pois. Musk herätti puolestaan taannoin huomiota Venäjää myötäilevien twiittiensä johdosta.
