Vaikka ostoskoriin tulisikin luksusjahti, suomalaiset haluavat ostaa veneen, joka on mahdollisimman kätevä.
Lauttasaaren venesatamassa on esillä useita erilaisia veneitä. Syynä on se, että paikalle on rakennettu Euroopan suurin venenäyttelytapahtuma.
Paikalta löytyy myös useita kalliimpia veneitä. Vaikka suomalaiset ostavat suurimmaksi osaksi pienempiä moottori- tai soutuveneitä, on luksusveneillekin kysyntää Suomessa.
Kahden eri veneen myyjät kertovat, että veneille löytyy ostajia sekä Suomesta että ulkomailtakin. Toinen veneistä maksaa noin puoli miljoonaa euroa ja toinen puolitoista miljoonaa euroa.
– Veneen ostajat haluavat käytännöllisen veneen, jolla on helppo kulkea Suomen vesistöissä. Tärkeä prioriteetti on myös se, että se sopii perheille, kertoo Marinepalvelun myyntipäällikkö Teemu Immonen.
Linex-Boat on suomalainen veneenvalmistaja, joka myy tuotteitaan suureksi osaksi ulkomaille. Joukosta löytyy myös suomalaisiakin ostajia.
– Tätä venettä ostetaan usein urheilukalastuskäyttöön, kertoo yrityksen hallituksen puheenjohtaja Olli Lindqvist.
Vaikea taloustilanne vaikuttaa myyntiin
Suomessa vaikea taloustilanne on kurittanut venealaa jo pidemmän aikaa. Tämä näkyy myös kalliimpien veneiden myynnissä.
– Se heijastuu meillä siten, miten ihmisten investoivat veneisiin. Ostoprosessi on pidentynyt. Vähän valoa on tunnelin päässä, Teemu Immonen kertoo.

