Tällä kertaa Jokakoti tiedusteli lukijoiltaan, missä menee heidän kipurajansa vuokran maksussa. Kysely keräsi huimat 606 vastausta, joista eniten ääniä sai vaihtoehto 500–700 euroa.
Eniten vastauksia saanut vaihtoehto keräsi kokonaisuudessaan 259 ääntä napaten samalla ylivoimaisen 42,7 prosentin ääniosuuden. Monet vaihtoehtoa äänestäneet lukijat kuitenkin kritisoivat korkeita vuokrahintoja kovin sanankääntein:
– Jos palkasta menee verojen jälkeen vieläkin puolet vuokraan, niin kyllä se sattuu. 800e vuokraan on ihan maksimi! Miten asuminen voi olla näin kallista? Ilmeisesti sitä pakotetaan asumaan vanhempien luona jopa kolmekymppiseksi. Kohtuuvuokra olisi 400-500e luokassa, jolla pitäisi saada sopivan kokoinen kaksiokin.
– Sinkkuihmisenä maksan luonnollisesti kaiken itse omasta pussista. "Normipalkka" ei nykyään enää riitä mihinkään ylimääräiseen, laskettava miten pärjää seuraavaan palkkapäivään. Helpompaa olisi vissiin heittäytyä työttömäksi ja yhteiskunnan elätiksi, mutta luonne ei anna periksi.
– Vuokrat ovat karanneet täysin käsistä eikä hommassa ole mitään järkeä, logiikkaa tai suhteellisuuuden tajua. Kohtuullisuuteen vuokrissa päästään vain jos joukkovoimalla kieltäydytään järjettömien vuokrien maksamisesta! 10-12 euroa neliö on kohtuullista, kaikki sen yli on kohtuuttomuutta ja ahneutta.
"Fiksumpaa ostaa oma asunto"
Toiseksi eniten ääniä keräsi 300–500 euron kuukausittainen vuokrahinta, jota äänesti 33,2 prosenttia lukijoista. Vaihtoehtoa perustelleet totesivat lähes yksimielisesti, että suuremman vuokran maksamisen sijasta kannatavampaa olisi ostaa oma asunto. 300–500 euroa lähenteli selvästi erityisesti opiskelijoiden kipurajaa.
– Mikäli vuokra nousee korkeammaksi, on fiksumpaa ostaa oma asunto ja maksaa kuukaudessa sama määrä lainanlyhennyksiä omaan pussiin kuin kartuttaa vuokrantantajan kukkaroa.
– Opiskelijabudjetilla ei oikein ole varaa yli 450e asuntoon. Työpaikkani palkkakin on alle 8,5eh, että työtä saa tehdä tosissaan, jotta saisin rahaa edes ruokaan... Onhan niitä kaikkia tukiakin, mutta tulorajat tulevat kyllä ahkerilla joskus vastaan. Ei kiva.
– Opiskelija saa lainan kanssa 765€ käteen kuukaudessa. Ei ole varaa maksaa yhtään enempää, nytkin menee suurin osa asumiseen. Jos valtiovalta ihmettelee miksi me käymme työssä opiskelun ohessa ja valmistumis ajat venyvät tässä on syy.
Kyselyssä kolmannelle sijalle sijoittui 13,4 prosentin ääniosuudella 800–1000 euron hintainen vuokra. Voit lukea kaikki ääniprosentit sekä kaikki lukijoiden perustelut tästä linkistä.
Katso vapaana olevat vuokra-asunnot kaupungeittain Jokakodista:
Paula Koski / Jokakoti
Uusimmat
-
06:45
Keltanuttuinen rouva oli aamulenkillä, kun jotain lensi niskaan – valvontakamera tallensi rajun nokkakolarin, joka oli koitua jalankulkijan kohtaloksi
-
06:32
Maalivahti Ville Husso joutui yllättäen kovaan paikkaan NHL:ssä – Coloradon Artturi Lehkoselta huikea ilta
-
06:09
Maailman terveyskokous alkaa: "Terveys rauhan puolesta, rauha terveyden puolesta"
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat sunnuntaina 22.5.: Jatkuuko Sveitsin lento? Leijonilla kaksi huilipäivää
-
05:45
Maailman poliittinen eliitti palaa Davosiin ilman Venäjää
-
05:30
Poikkeuksellisen aikainen helleaalto nostanut Etelä-Euroopan lämpötiloja tukalan korkeiksi: Yli 40 astetta!
-
05:17
Vihreiden ja RKP:n puoluekokoukset jatkuvat tänään
-
05:07
Venäjän liikenneministeri: Venäjän vastaiset pakotteet rikkoneet maan logistiikan – MTV seuraa sotaa
-
05:03
HS: Suomalaisviranomaisten hallussa ainakin 76 miljoonan euron arvosta Venäjän pakotelistattujen omaisuutta
-
04:33
Poliisin ja merivartioston ponnistelut tuottivat tulosta: Vihdistä kadonneeksi ilmoitettu nainen löytynyt
-
23:45
Tshekin NHL-tähti upotti Norjan – Slovakia vaivoin voittoon Italiasta
-
23:28
Venäjä harkitsee vaihtavansa ukrainalaisen oligarkin Azovstalin sotilaihin – MTV seurasi sotaa 21.5.
-
23:17
Tshekin tehohyökkääjä ajettiin kylmäksi – tuomareilta omituinen ratkaisu
-
22:54
Lyon valloitti naisten Mestarien liigan – finaalissa kaatui Barcelona
-
22:45
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:36
Poliisi etsii Vihdissä kadonnutta 62-vuotiasta naista, jolla on koira mukana
-
22:33
Kristjan Ceh kiskaisi kiekon Timanttiliigan ennätyslukemiin – näin posketon kaari lähtee
-
22:32
Kalle Rovanperä iski Marcus Grönholmille legendaarisen kuitin suorassa lähetyksessä – tämä vastaus räjäytti pankin
-
22:11
Poliisin tehovalvonnassa paljastui useita huumausainerikoksia Kalliossa – alueelta poistettiin 300 henkilöä
-
22:10
Marcus Grönholm esiintyi yllätysroolissa – MM-rallitähti esitti vastustamattoman tarjouksen: "Jutellaanpa vähän kisan jälkeen!"
-
Lataa lisää