Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Loukattu legenda Diego Maradona kuumeni tuomaritoiminnasta: "Kolumbialaiset eivät ole syyllisiä"

0:51Englannin kannattajat sekosivat voitosta – tuopit saivat kyytiä
Julkaistu 04.07.2018 08:18
Toimittajan kuva

Aleksis Ärje

aleksis.arje@mtv.fi

Argentiinan MM-joukkueen entinen kapteeni Diego Maradona aikoo marssia kansainvälisen jalkapalloliitto Fifan puheenjohtajan Gianni Infantinon pakeille kyselemään Kolumbian ja Englannin ottelun tuomaritoiminnasta.

Videolla englantilaisten juhlimista.

LUE MYÖS: Englannin pelaajille kovia syytöksiä Kolumbian valmentajalta: "Osasimme odottaa tällaista peliä"

Kuherruskuukausi Maradonan ja Fifan nykyjohdon välillä vaikuttaisi olevan ohi. Maradona saapui Venäjälle jalkapallon MM-kisoihin Fifan ”hyvän tahdon lähettiläänä”. Myöhemmin häneltä vietiin yli 10 000 euron päiväpalkkio pois.

Viimeisimpänä Maradona on nostanut syytöksiä Kolumbian ja Englannin ottelun kiistanalaisista tapahtumista.

– Pahoittelen kaikille kolumbialaisille, mutta pelaajat eivät ole syyllisiä tähän, Maradona sanoi Telesur-televisiokanavalla.

– Tämä tuomari ei vain voi jatkossa enää tuomita, Maradona viittasi neljännesvälieräottelun tuominneeseen Mark Geigeriin.

– Tämä Geiger, amerikkalainen, keksi sattumalta rangaistuksia jo Brasilialle. Nigeriakin syytti häntä, Maradona tiputteli.


Yksin Kolumbia-Englanti-pelin syytösten kanssa Maradona ei ollut, nimittäin myös Kolumbian päävalmentaja Jose Perkerman syyllisti tuomaria kovin sanoin. Varoitukset pelissä menivät Kolumbialle 6-2. 

Maradona aikoo sanoa Fifan puheenjohtaja Gianni Infantinolle asiasta.

– Kerron Infantinolle, että tämä ei voi jatkua. Tämä (tuomaritoiminta) oli kohtalokas virhe koko maata vastaan. Sillä ei ole väliä, kuka asiasta sanoo, mutta se merkitsee, että ihmiset olivat tänään toiveikkaita ja odottavaisia. Toiminnan tulee olla läpinäkyvämpää.

Kolumbia tippui MM-kisoista hävittyään Englannille tiistaina.

LUE MYÖS: Tunne tapissa! Englannin rankkaripeikon kellistyminen tiivistyy supertähden julkaisemaan somekuvaan

Lisää aiheesta:

Lionel Messi latoi suoraa tekstiä dramaattisen MM-ottelun tuomaritoiminnasta – "Kaikki näkivät, miten hän toimi"Härski temppu tallentui tv-lähetykseen MM-kisoissa – tästä vaarallisesta iskusta luvassa jättimäinen pelikielto?Maradona pyysi anteeksi kohukommenttejaan – "Äärimmäinen kunnioitus heidän työtään kohtaan"Maradona jakoi kovaa kritiikkiä, FIFA jyrähti: "Täysin sopimatonta"Cristiano Ronaldo välttyi punaiselta kortilta, Iranin luotsi raivostui: "Ei ole ehtoa Ronaldolle tai Messille"Maradona avasi sanaisen arkkunsa, ripitti kovalla kädellä Argentiinan valmentajaa – "Häpeällistä"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 21:15
    MM-jalkapallo

    MM-kisojen pride-ottelussa pelaa maa, jossa homoseksuaalisuudesta voidaan rangaista kuolemalla

  • 19:34
    Helmarit

    Maalivahtilegenda palaa vuosien jälkeen Suomen liigaan

  • 17:10
    Veikkausliiga

    Petteri Pennanen päätti jatkostaan – "Eihän enempää voi toivoa"

  • 15:13
    Mestarien liiga

    Mohamed Salah aiheutti myrskyn – nyt tihkuu tietoja kovasta kulissiliikkeestä

  • 11:08
    FC Haka

    Haka reagoi tuhoisaan tulipaloon: "Järkyttää turvallisuudentunnetta" – talousvahingoista merkittävät