Eduskunnan täysistunto jatkui perjantai-iltapäivästä aina neljään aamuyöllä. Sebastian Tynkkynen (ps.) puhui yhtäjaksoisesti yli kahdeksan tuntia ja teki näin epävirallisen Suomen ennätyksen eduskunnan puheenvuoroissa.
Lue myös: "En mää lähde tästä mihinkään": Sebastian Tynkkysen jarrutuspuheesta tuli eduskunnan historian pisin, vaikka maskejaan uusineet puhemiehet keskeyttivät edustajan kahdesti
Oppositiopuolue perussuomalaiset esitti toissayönä EU:n elpymispaketin pöydällepanoa, jolloin sen käsittely olisi siirtynyt kesäkuun loppuun. Kun täysistuntoa johtanut ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov (sd.) ei tähän suostunut, perussuomalaiset vaati Filatovin toiminnan viemistä perustuslakivaliokunnan käsittelyyn.
Tämän jälkeen Filatov keskeytti keskustelun, joka jatkui tänään puoli kahdelta. Heti istunnon aluksi eduskunnan oli määrä äänestää siitä, lähetetäänkö Filatovin menettely perustuslakivaliokuntaan. Mutta epäselvyyksiä riitti.
– Miten on oikein toimia, hyvin epäselvä tilanne meille kaikille, Filatov sanoi istunnon aluksi.
Istunto keskeytettiin ja se jatkui noin tunnin päästä kello 15.15. Varapuhemies Filatov (sd.) oikaisi istunnon alussa aiemman päätöksensä, ettei EU:n elpymispakettia voi panna pöydälle toistamiseen.
Eduskunta äänesti elpymispaketin pöydällepanosta, ja äänin 68–38 keskustelua päätettiin jatkaa pöydällepanon sijaan. Tyhjää äänesti nolla ja poissa oli 93 kansanedustajaa.

