Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lintujen ruokinta-automaatin rakentaminen

Julkaistu 18.11.2003 13:49

Ruokinta-automaattia, tai mitään muutakaan lintujen ruokintapaikkaa, ei pitäisi sijoittaa kovin lähelle ikkunaa, ellei sitten pidä verhoja enimmäkseen peittämässä ikkunaa. Kaikkein herkimmin linnut lentävät ikkunaa vasten, jos sen vastakkaisella seinällä on toinen ikkuna tai tämä on toisessa huoneessa, jonne on suora näkyvyys. Olipa tilanne mikä tahansa, linnut lentävät pelästyessään valitettavan usein liian valoisan tilan edessä olevaa ikkunaa vasten luullen sitä aukoksi.

Piirustuksiin ei ole merkitty mittoja vaan siitä näkyy vain osien suhteet. Jokainen voi ratkaista itse, minkä kokoisen tekee. Mitat ratkaisee pikkuisen myös se, minkä materiaalin valitsee.

Lintujen ruokinta-automaatin rakentaminen, kuva 1

Lintujen ruokinta-automaatin rakentaminen, kuva 1Copyright MTV Oy 2002

Kuva näyttää, kuinka automaatti kiinnitetään puuhun ja miltä se näyttää tyhjänä. Huomattavaa on, ettei laitteen tittelin pidä antaa johtaa harhaan; laite ei täyty linnunsiemenillä automaattisesti.

Leikkaus sivusta:

T = takatuet, jotka ruuvataan kiinni takaseinään. Materiaalina sopivaa esim. 3cm x 3cm rima.

TS = takaseinä, jonka saa helpoimmin vesivanerista. Sivuseinät, joilla ei tässä omaa kirjainta, saadaan niinikään helpoimmin vesivanerista.

K = katto, sekin vesivanerista.

S = sarana, saranoita kaksi, joilla katto kiinni takatukirimoissa.

TR = tukirimat, jotka kiinnitetään sivuseinien yläreunaan ja alareunaan tukemaan muutoin avointa etusivua, paitsi, että etusivuun tulee SS.

SS = sadesuoja, joka on erinomaisin pleksistä, sillä sen läpi näkyy, mutta voi olla myös vaneria.

P = vino pleksi, jonka taakse kaadetaan siemenet, kun kattoa on ensin nostettu. Pleksi ei saa ulottua aivan alas asti, vaan sinne on jätettävä 2-3 sentin rako, josta siemenet valuvat verkon päälle.

U = U-kisko, joka pitää pleksin paikoillaan. Se siis kiinnitetään vinoon sivuseinän sisäpintaan.

Lintujen ruokinta-automaatin rakentaminen, kuva 2Lintujen ruokinta-automaatin rakentaminen, kuva 2Copyright MTV Oy 2002

Po = Pohja, joka leikataan pienisilmäisestä verkosta ja kiinnitetään nauloilla tai ruuveilla, miten vain. Hyttysverkko käy, mutta saattaa revetä pakkasilla ja on hivenen liian pienisilmäistä. Siementen, olivat ne mitä kokoa tahansa, tulee siis jäädä makailemaan verkon päälle ja odottamaan ottajaansa. Verkosta on umpipohjaan verrattuna se etu, ettei vesi jää lillimään siementen seuralaiseksi.

Lisää aiheesta:

Taudit kaatavat nyt kansaa sänkyyn: Kolme keinoa, joilla helpotat oireitaTippurin hoitoon läpimurtoJoulukinkku voi epäonnistua jo ennen uunia – ethän tee näin?Voiko lauluhäpeästä päästä eroon? Toimittaja testasiKuusitrenditkin muuttuvat: "Disney-pullukka" on historiaa – tällaisen kuusen suomalaiset nyt haluavatLidlin kahvista paljastui epäselvyyksiä – Finnwatch jyrähtää: Jätä ostamatta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:58
    Flunssa

    Taudit kaatavat nyt kansaa sänkyyn: Kolme keinoa, joilla helpotat oireita

  • Eilen17:32
    Sairaudet ja taudit

    Tippurin hoitoon läpimurto

  • Eilen16:43
    Jouluruoka

    Joulukinkku voi epäonnistua jo ennen uunia – ethän tee näin?

  • Eilen14:13
    Musiikki

    Voiko lauluhäpeästä päästä eroon? Toimittaja testasi

  • Eilen11:54
    Joulu

    Kuusitrenditkin muuttuvat: "Disney-pullukka" on historiaa – tällaisen kuusen suomalaiset nyt haluavat