Rajujen selkäkipujen kanssa Azerbaidzhanin F1-kisassa kamppaillut Lewis Hamilton haluaa Mercedeksen löytävän pikaisen ratkaisun oikukkaan auton ongelmiin.
Hamilton joutui jättämään jo perjantain harjoitukset kesken pahojen selkäkipujen takia. Vaivaa yritettiin hieroa kuntoon, mutta tuska jatkui sunnuntain kisassa lähes sietämättömänä.
LUE MYÖS: Charles Leclercille taas musertava isku, Red Bull jyrää – Azerbaidzhanin F1-kisan tulokset ja MM-pisteet
Jo kisan puolivälin jälkeen Hamilton viestitti tiimilleen, että selkä alkaa olla todella pahassa kunnossa. Hän ajoi lopulta tallikaverinsa George Russellin takana Bakun katuratakisan neljänneksi nousten vaivoin ylös autosta.
Tv-katsojat palkitsivat mestarin kärsimykset päivän ykköskuljettajan palkinnolla.
– Tuo oli kaikkien aikojen kamalin kisa. Kaikista kivuliain kisa, jonka olen ajanut. Myös kovin kamppailu auton kanssa. Olen iloinen, että se on ohi, Hamilton huokaisi F1TV:n haastattelussa.

