Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lentäjiä varoitetaan jälleen gps-häirinnästä Norjan ja Venäjän rajalla – varoitusalue yltää myös Suomen puolelle

2:08Vanhanen: Lapin ilmatilan GPS-häirintä selvitettäväMatti Vanhanen (kesk.) vaati marraskuussa, että Lapin ilmatilan GPS-häirintä on selvitettävä.
Julkaistu 10.01.2019 12:00

MTV UUTISET - STT

Pohjois-Norjassa lentäjiä on varoitettu jälleen gps-häirinnästä, kertoo arktista aluetta seuraava norjalainen Barents Observer -media. Sen mukaan varoitus annettiin Kirkkoniemen lentokentän alueella keskiviikkona ennen puoltapäivää.

Varoituksen on ilmoitettu kestävän tammikuun loppuun saakka.

Kirkkoniemi sijaitsee aivan Norjan ja Venäjän välisen rajan tuntumassa. Varoitusalue yltää parinkymmenen kilometrin verran myös Suomen puolelle.

Barents Observerilla ei ole tietoa siitä, mikä taho huomasi omituisuudet gps-signaalissa. Alueella on häirintäilmoituksen antamisen aikaan kulkenut useita lentoja.

Venäjän epäillään häirinneen Norjan ja Suomen gps-signaaleja Naton Trident Juncture -sotaharjoituksen yhteydessä loka–marraskuun vaihteessa. Venäjä on kiistänyt syytökset ja kutsunut niitä absurdeiksi.

Ulkoministeri Timo Soinin (sin.) kertoi marraskuussa eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalle antamassaan selvityksessä Suomella olevan näyttöä siitä, että Venäjä oli häirinnän takana. Venäjän suurlähettiläs Pavel Kuznetsov kutsuttiin tapauksen vuoksi ulkoministeriöön kuultavaksi.

Lisää aiheesta:

Suomessa ei ole havaittu Venäjän häirintää gps-signaaleissa – Norja varoitti häiriöistä viime viikolla
Soinilta suullinen selvitys GPS-häirinnästä ulkoasiainvaliokunnalle – Venäjä kiistää syyllistyneensä häirintään
Pääministeri Sipilä luottaa Norjan puolustusministeriöön gps-häirinnästä Lapissa – "Minulla ei ole syytä epäillä norjalaisten arviota"
Matti Vanhanen: GPS-häirintään on suhtauduttava kuin ilmatilan loukkauksiin – "Niiden taustat on selvitettävä"
Yle: Venäjän GPS-häirintä näkyi laajana häiriönä Lapissa – ilmaliikenteelle annettiin varoitus
Häiritsikö Venäjä lentoliikennettä Norjassa? – Laskeutumassa ollut matkustajakone menetti GPS-signaalin
LentokoneetNorjaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lentokoneet
  • 21:01
    Hävittäjät

    Hävittäjähistoriaa! MTV seurasi Suomen ensimmäisen F-35:n julkistusta Texasissa

  • 18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii

  • 18:21
    Karita Mattila

    Karita Mattila lauloi F-35-julkistuksessa Suomen ja Yhdysvaltain kansallislaulut sekä Finlandian – katso video

  • 16:34
    Hävittäjät

    Ex-komentaja Lindberg kumoaa kolme epäilystä F-35-hävittäjistä

  • 06:19
    F-35

    F-35 on sotinut tänä vuonna: Kysyimme Ilmavoimilta, mitä hävittäjän taistelutehosta on paljastunut