Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Leijona-lippujen kauppa ensi vuoden MM-kotikisoihin alkaa arvonnalla

CTK / Lehtikuva
Julkaistu 19.05.2021 10:54

MTV URHEILU – STT

Jääkiekon miesten 2022 MM-kisojen ensimmäisistä pääsylipuista järjestetään arvonta. Lippuarvonta järjestetään 2.–26. syyskuuta, ja arvonnassa jaetaan osto-oikeuksia Tampereella pelattaviin otteluihin alkusarjapeleistä finaaliin.

Helsingissä pelattavien otteluiden päiväliput tulevat myyntiin normaaliin tapaan 2. syyskuuta.

– Arpomalla lippujen osto-oikeudet varmistamme, ettei lippujen saaminen etenkin jo nyt kysyttyihin mitalipeleihin sekä Suomen otteluihin mene nopeuskilpailuksi tai jonottamiseksi, MM-kisojen pääsihteeri Heikki Hietanen perustelee ratkaisua kisojen tiedotteessa.

– Arvonta on reilumpi malli, ja kaikilla on tasapuolinen mahdollisuus voittaa lippujen osto-oikeudet.

LUE MYÖS: Nuori Olli Määttä hämmästytti astuessaan aikuisten miesten koppiin: "Kuin veistos" – Pekka Jormakka kertoo, miksi Leijonien NHL-vahvistus on erityinen pelaaja

MM-kisojen otteluohjelma ja pääsylippujen hinnat julkaistaan elokuun lopulla. Nyt on jo selvillä, että Suomi pelaa ottelunsa Tampereella ja Venäjä pelaa alkusarjan Helsingissä.

Järjestäjät tähtäävät puoleen miljoonaan katsojaan

Arvonnassa on tarjolla erilaisia päivälippupaketteja. Arvontaan osallistuva voi voittaa osto-oikeuden enintään kuuteen lippuun.

Arvonnan jälkeen jäljelle jääneet lippupaketit tulevat myyntiin lokakuun jälkipuoliskolla.

– Odotamme, että suurin osa Tampereen lipuista menee lippuarvonnan kautta, pääsihteeri Hietanen ennustaa.

Järjestäjät odottavat kisakatsomoihin yhteensä puolta miljoonaa katsojaa.

Jääkiekon 2022 MM-turnaus pelataan 13.–29. toukokuuta. Turnaus alkaa Tampereella ja Helsingissä pelattavissa alkulohkoissa, ja myös puolivälierät kiekkoillaan molemmilla paikkakunnilla.

Välierät ja mitalipelit pelataan Tampereella.

Lisää aiheesta:

MM-kisoissa kytee lippuskandaali  – "1,5 miljoonan euron vaje"Katso video: Tältä näyttää ensi vuoden jääkiekon MM-kisojen Spiky-maskottiJääkiekon MM-kotikisojen pääsylippujen hintoja leikattiin – pääsihteeriltä painava huomioMM-kotikisojen lippuarvonnassa haettiin yli 1,6 miljoonaa lippua – Leijonien otteluihin hurja tunkuHuuhkajafanit huomio! EM-jalkapalloon tulee ensi viikolla myyntiin miljoona lippuaSuomalaisfanit kiukkuisina MM-kisojen pudotuspeliohjelmasta: "Ei tiedä mihin peliin ostaa lipun"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"