Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasten kädentaidot heikommat kuin koskaan – jopa saksien käyttö haasteellista

Opettajat ovat huolissaan lasten kädentaitojen heikentymisestä.
Opettajat ovat huolissaan lasten kädentaitojen heikentymisestä.
Julkaistu 24.09.2015 18:26
Toimittajan kuva

Kitta Kohonen

kitta.kohonen@mtv.fi

Opettajat ovat huolissaan lasten kädentaitojen puolesta. Vanhempia kehotetaan ottamaan lapset mukaan arkisiin askareisiin ja antamaan työkaluja käteen, sillä vain tekemällä oppii.

– Minä olen ollut 26 vuotta opettajana, ja kyllä kädentaidot ovat heikentyneet. Se näkyy niin, että pitää lähteä tekemään pienempiä töitä ja enemmän perusteista liikkeelle. Perusteiden opetteluun menee pidempi aika kuin aikaisemmin, kertoo TAO ry:n eli Teknisten aineiden opettajien puheenjohtaja Ilkka Kokkonen.

Saman on huomannut Helsingin Taivallahden peruskoulun luokanopettaja Meikku Kankaanpää.

– On vähän kahtiajakoa. Pääkaupunkiseudulla osaavat paremmin ne, joilla on mökki tai mummola, joissa isovanhempi tai vanhempi on näyttänyt, kuinka käytetään sahaa tai on naulattu tai tehty edes jotain. Myös ne, jotka ovat partiossa kysyvät, saako vuolla ja sanon, että saa vuolla. Toisten kanssa lähdetään liikkeelle hyvinkin perusasioista.

 Haastavampi saksien käyttö ei suju

 – Saksien käytön kanssa alkaa olla vähän sellaista, että minkään tarkemman leikkaus ei enää oikein suju. Saksilla ei selvästikään leikata kotona enää niin paljon kuin aikaisemmin. Ollaan ylipäänsä paljon varovaisempia kaikessa.

– Jos antaa jonkun höyläämättömän laudan käteen, niin lapsi ei halua ottaa sitä vastaan, koska pelkää, että tulee tikkuja. Liimaakin pitäisi levittää jollain tikulla. Sormella liimaa ei voisi laittaa, opettaja ihmettelee. 

Käsityö2
Osa vanhemmista ylisuojelee lapsiaan loukkaantumisilta.

Meikku Kankaanpää kehottaa vanhempia antamaan lapselle reippaasti työvälineitä käteen. Tekeminen on ainoa keino oppia.

– Vaikka vasara käteen. Ei se haittaa, vaikka lyö sormeen. Siitä oppii eikä lyö toista kertaa.

Käsityö3Teknisen työn tunnilla virtapiirin rakentaminen sujui näiltä tytöillä taidolla. 

Myös opetusneuvos Irmeli Halinen on samoilla linjoilla. Kädentaitojen heikentyminen kertoo jostain, mitä jää tapahtumatta kotona.

– Pitäisi malttaa ottaa lapsia mukaan arjen tekemiseen, että he oppivat kädentaitoja. Ne eivät voi mitenkään kehittyä sinä pienenä tuntimääränä, mikä koulussa on käytettävissä. Tarvitaan näiden taitojen harjaantumista myös kotona.

Kaunokirjoitus kehittää osaltaan kädentaitoja

Luokanopettaja Kankaanpää harmittelee kaunokirjoituksen pois jäämistä. Sekin kehittäisi oppilaan kädentaitoa.

– Kaunokirjoitus on ikävä kyllä vähenemään päin. Uusi käsiala on jo paljon katkonaisempaan. On hyvä tehdä jotain, mikä vaatii hienomotoriikkaa. Siinä pitää keskittyä ja miettiä liikkeen jatkuvuutta. On heikennys, että se jää pois, Meikku Kankaanpää sanoo. 

Lisää aiheesta:

Opettaja Saija kertoo, mitä Suomen kouluissa oikeasti tapahtuu: "Isoin haaste meillä aikuisilla on huomata kaikki se hyvä"Näin huolestuttavasti kädentaitojen puute näkyy: "Huomaa jo ihan kengännauhojen solmimisessa"Nuorten lukutaito on romahtanut: "Eivät jaksa lukea sivun mittaista tekstiä"Lapsen taiteen liian aikainen arvostelu voi olla haitallista: "Jos lapsi tekee nopeasti niin sanotun töherryksen, hänelle voisi sanoa..."Lukiolaisten ja yläkoululaisten luku- ja kirjoitustaito karmealla tasolla – "Leuhkitaan, ettei ole elämänsä aikana lukenut kokonaista kirjaa"Uusi opetussuunnitelma eriarvoistaa koululaiset – Toisilla tabletit ja herkut, toisilla ei edes nettiä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • Eilen19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • Eilen19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta