Lapin viimeviikkoinen lomaryntäys näkyy nyt Nelostiellä lomalaisten paluun muodossa, kertoo nelostien varressa sijaitsevan Iin Autokeitaan liikenneasemapäällikkö Hannes Kortesalmi.
Kerroimme viime lauantaina, että suomalaiset matkasivat huomattavissa määrin Pohjois-Suomeen lomailemaan, minkä seurauksena Nelostie ruuhkautui lomalaisten virratessa Lappiin. Suuri ihmismäärä näkyi muun muassa Iin Autokeidas-liikenneasemalla, jossa väkeä lappasi sisään niin sanotusti ovista ja ikkunoista viettämään taukoa matkan varrella.
Lue myös: Yli sadan ihmisen pääsy Suomeen estetty rajavalvonnan palauttamisen jälkeen koronakriisin keskellä – ”Lentokentillä ihmisiä on palautettu lähtömaahan”
Liikenneasemalle tilanne oli yllätys, koska työntekijät olettivat, että ihmiset alkaisivat vähentää liikkumista uusien rajoitusten ja kehotusten myötä. Toisin kuitenkin kävi.
– Kaikki toiminta toteutui päinvastoin, se oli semmoinen ketsuppipullo- tai pakokauhuilmiö, että vielä kun on mahdollista mennä Lappiin, niin kaikki lähtivät ryntäämään sinne. Koko porukka turskahti (liikkeelle) ja väkeä oli liikenteessä todella paljon, Kortelainen kuvailee viime viikonlopun hässäkkää.



