Lääkäri Antti Heikkilä on huolissaan suomalaisen terveydenhoidon tasosta. Lasku alkoi 1980-luvulla, jolloin raha astui mukaan kuvioihin.
40 vuotta lääkärin ammattia harjoittanut Antti Heikkilä on ehtinyt seurata alansa kehitystä jo tovin. Menneissä vuosikymmenissä ei ole paljoakaan kehumista.
− Mitään olennaista parannusta ei ole tapahtunut, ihmisiä kuolee samalla tavalla kuin ennenkin, Heikkilä toteaa.
Toki kehitystä tapahtuu tietyillä osa-alueilla. Heikkilä kehuu erityisesti ensi- ja tehohoidon nykyistä tasoa. Myös kuvantamismenetelmien ja kirurgian puolella tähystysleikkausten taso on parantunut olennaisesti.
Arkipäivän työssä lääkkeiden parissa Heikkilä ei kuitenkaan näe minkäänlaista kehitystä; päinvastoin, haitat ovat jopa kasvaneet.
− Syöpään annetaan yhä hirveitä myrkkyjä, ja silti tulokset ovat samanlaisia. Samoin sydän- ja verisuonitautien näkemyksiin ei ole tullut mitään olennaista parannusta.

