KYSELY: Mikä murre ärsyttää eniten?
Mikä Suomen murre on suosikkisi? Entä mikä puolestaan ei miellytä korvaasi? Kerro ja perustele näkemyksesi nimettomänä Studio55.fi:n kyselyssä!
Kieltämme rikastuttavat murteet herättävät paljon tunteita – niinpä mielipiteitä Suomen kauneimmasta murteesta löytyy varmasti yhtä paljon kuin on kielemme puhujiakin.
Mikä Suomen murteista on sinun mielestäsi kaunein soinniltaan – miksi? Entä mikä murre sitä vastoin ärsyttää eniten? Mistä luulet sen johtuvan? Anna äänesi kuulua alla olevan lomakkeen kautta!
Vastauksia saatetaan julkaista nimettömänä tai nimimerkillä Studio55.fi-sivustolla. Yhteystietoja pyydetään vain toimittajan mahdollista yhteydenottoa varten.
Kysely on päättynyt.
Uusimmat
-
09:01
Ennätysmies Cristiano Ronaldo hurjana EM-karsinnoissa – Portugali takoi murskaavaa jälkeä
-
08:47
Kuluttajien luottamus talouteen edelleen heikkoa – teollisuuden näkymät synkkenivät
-
08:34
Ukraina: Venäjä on vähentänyt joukkojaan Valko-Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
08:28
Israel kaaoksessa: Yli 600 000 ihmistä ryntäsi kadulle, kun Netanjahu erotti poikkiteloin asettuneen puolustusministerin
-
08:28
Maria Veitola juhlisti 50-vuotissyntymäpäiväänsä – juhlien teemana oli pyjamabileet
-
08:26
MTV Unkarissa: Tätä soittoa Pekka Haavisto odottaa tänään Budapestista – "Mikään ei ole selvää, kunnes kaikki on selvää"
-
08:11
Tutkimus paljastaa karun totuuden suomalaisten ruokaostoksista juuri nyt
-
08:02
Kerttu Niskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – juhlahumun ylle lankeaa synkkä varjo: "Kyllähän se pettymys oli tietysti"
-
07:56
Emil Ruusuvuorelle komea voitto Miamissa – suomalaisässä eteni neljännesvälieriin
-
07:55
Mies retuutti iäkästä koiraansa takajaloista, potki ja takoi maahan – hermostui lemmikin huonosta kuulosta
-
07:46
Risto E.J. Penttilä: Suomi on Natossa kolmen viikon sisällä – milloin 5. artikla astuu voimaan?
-
07:37
Pohjois-Korea teki jälleen uusia ohjuskokeita
-
07:29
Millainen on työyhteisön "hankala tyyppi"? Erilaiset vuorovaikutustavat aiheuttavat konflikteja – "Tosi harvoin on kysymys siitä, että..."
-
07:20
Kimi Räikkösellä ikävää epäonnea Nascarissa – suomalaistähden huippusija vesittyi pyörähdykseen
-
07:12
Saksaan luvassa liikennekaaos – lakko pysäyttää valtaosan lento- ja raideliikenteestä
-
06:58
Suomen hiihtosankari sai MM-hopeasta arvokkaan lahjoituksen – Perttu Hyvärinen neuvonantajana: "Kaksitahti haisemaan"
-
06:49
Onko äänestys Suomen Nato-jäsenyydestä läpihuutojuttu Unkarissa? "Joku viimeinen huuto sieltä voi tulla"
-
06:48
Mikko Rantasen huima maalitahti sai jatkoa – myös NHL-kauden suomalaissensaatio säkenöi
-
06:44
Venäjä aikoo sijoittaa ydinaseita Valko-Venäjälle: mitä se tarkoittaa Euroopan turvallisuudelle? "Niitä harvoja kertoja, kun Putin ei valehtele"
-
06:30
Jesse Joensuulta tunteikas puheenvuoro – koko hänen kiekkouransa oli katkolla, sitten Porissa tapahtui jotain suurenmoista
-
Lataa lisää