Krasnojarskin kuvernööri varoittaa, että öljyvuodon leviäminen Pjasina-jokeen on estettävä. Greenpeace pelkää vuodon etenevän aina Karanmerelle saakka.
Siperian valtava öljyvuoto on saastuttanut Venäjän arktisilla alueilla sijaitsevan järven, alueen kuvernööri kertoi tänään. Öljyvuotoon yhdistetty kaivosjätti kiisti kuvernöörin väitteen.
Lämpövoimalan öljysäiliöstä Norilskin länsipuolella valui toissa viikolla 15 000 tonnia dieselöljyä Ambarnaja-jokeen ja 6 000 tonnia maaperään. Öljysäiliöt omistaa välillisesti Norilsk Nickel -kaivosjätti.
Lue myös: Venäjällä massiivinen öljyvuoto
Krasnojarskin alueen kuvernööri Alexander Uss kertoi uutistoimisto Interfaxin mukaan, että öljy on päässyt Pjasino-järveen.
– Polttoaine on päässyt myös Pjasinoon. Se on kaunis noin 70 kilometriä pitkä järvi. Luonnostaan siellä on paljon kalaa ja hyvä biosfääri, Uss kertoi Interfaxin mukaan.
Hänen mukaansa on tärkeää estää öljyn pääsy Pjasino-järvestä lähtevään Pjasina-jokeen. Karanmereen laskeva Pjasina on koko Taimyrin niemimaan kannalta elintärkeä joki.
Tiistaisessa videkonferenssissa Norilsk Nickel kiisti, että dieselöljy olisi saastuttanut järven tai olisi vaarassa edetä Karanmerelle saakka.
Yhtiön varatoimitusjohtaja ja operatiivinen johtaja Sergei Djachenko kertoi yhtiön Pjasino-järvestä ottamien näytteiden osoittavan, ettei saastumista ole.
