Kumppanin taustat selville? Näin paljon voit selvittää
Englannissa ja Walesissa on astumassa voimaan laki, jonka nojalla naiset pystyvät tarkistamaan seurustelukumppaninsa kotiväkivaltaa koskevat rikosrekisterit. Suomessa kumppanistaan saa selville tietoja vain, jos jaksaa selata arkistoa tai osaa perustella tiedon tarpeen viranomaisille.
Claren laiksi kutsuttu laki astuu voimaan Englannissa ja Walesissa maaliskuussa. Laki on saanut lempinimensä miehensä surmaaman Clare Woodin mukaan. Mies oli tehnyt useita väkivaltarikoksia seurustelukumppaneitaan kohtaan eikä Wood tiennyt tästä ennen avioliittoa.
Oikeusrekisterikeskuksen Teemu Mikkola toteaa, että Suomessa vastaavan lakiesityksen meneminen läpi edellyttäisi ajattelutavan muutosta.
– Meillä on yleisesti ajateltu niin, että rikosrekisteritiedot ovat lain mukaan salassa pidettäviä. Niiden saamisessa pitää punnita yksityisyyden suojaa ja turvallisuusnäkökulmaa.
Suomessa rikosrekisteriote tarkistetaan ainoastaan silloin, jos työskentelee lasten kanssa.
Oikeustapaukset ovat kuitenkin Suomessa julkisia, ellei niitä ole erikseen salaiseksi julistettu. Puolisostaan voi siis teoriassa selvittää, millaisiin rikoksiin tämä on syyllistynyt. Käytännössä se vaatii kuitenkin joko todella kärsivällistä arkistojen läpikäymistä tai jonkin verran taustatietoa. Materiaali on arkistoitu päivämäärän ja oikeusasteen mukaan – nimen perusteella tällaisia tietoja ei ole mahdollista hakea.
– Tapaukset täytyy käydä selaamassa manuaalisesti yksitellen. Tarkoituksena on juuri se, ettei näitä tietoja pysty löytämään henkilöhaulla, Mikkola kertoo.
Tietojen selvittämiseen oltava syy
Suomessa ajattelu lähtee yksityishenkilön yksityisyydestä käsin eikä muitakaan henkilötietoja kuin rikosrekisteriä pysty juuri selvittämään. Tulevasta aviopuolisosta ei pysty rikosrekisterin lisäksi selvittämään myöskään luottotietoja. Niissäkin tapauksissa, joissa avioliittoa ollaan solmimassa eikä avioehdosta ole sovittu, tiedot kumppanin maksuhäiriömerkinnöistä ovat puolison omien sanojen varassa.
– Yleisesti luottotiedot pystyy tarkistamaan vain tilanteissa, joissa ollaan antamassa luottoa, kertoo Suomen Asiakastieto Oy:n lakiasiainpäällikkö Juuso Jokela.
– Ne eivät ole yleinen rekisteri, joka kuvaisi henkilön luotettavuutta.
On kuitenkin poikkeuksia, ja joissain tilanteissa ne kuvaavat juuri luotettavuutta. Luottotiedot pystyy Jokelan mukaan tarkistamaan esimerkiksi vuokrantantaja sekä työnantaja työtehtävissä, jotka "edellyttävät erityistä luotettavuutta".
Väestökeskuksesta kerrotaan, että edes perhesuhteita ei heiltä saa selvitettyä ilman syytä. Syyksi kelpaavat tosin niin väestörekisterikeskuksessa kuin maistraatissakin useat asiat. Perunkirjoitus ja sukututkimus ovat yksiä tyypillisimmistä tietojen luovuttamisen syistä, mutta muitakin on.
Maistraatin rekisteripäällikkö Tuovi Kontio paljastaa, että missään ei ole luetteloa, josta voisi tarkistaa kaikki käyvät syyt tietojen luovuttamiseen.
– Voimassa oleva väestötietolaki säätelee aika tiukasti tietojen luovuttamista eikä niitä luovuteta pelkästä uteliaisuudesta. On aina ilmoitettava tiedon käyttötarkoitus, mutta on luovuttavan viranomaisen harkinnan varassa, onko se asiallinen ja uskottava.
Jos pyyntöä käsittelevälle viranomaiselle pystyy antamaan jonkin muun syyn kuin uteliaisuus, selvitettyä saa esimerkiksi osoitteen, perhesuhteet ja edunvalvonnan alaisuuden. Joihinkin tarkoituksiin, kuten sukututkimukseen, tietojen luovuttamisen pystyy erikseen kieltämään.
Lähteet: Finlex, Maistraatit, Väestörekisterikeskus, Oikeusrekisterikeskus
Kuva: Colourbox.com
Uusimmat
-
07:34
Veikkausliigan uusi komeetta oli "liian hidas ammattilaiseksi" – uran ensimmäinen pääsarjapesti käynnistyi järkytyksellä Suomessa: "Mielessäni kävi paluulento kotiin"
-
07:21
Moni suomalainen sairastaa tätä salakavalaa tautia tietämättään – diagnosoiduistakin tapauksista merkittävä osa huonossa hoitotasapainossa
-
07:00
Esapekka Lapin raaka kritiikki herättää ihmetystä: "Pakko pitää maltti sen kanssa"
-
06:45
Suositun Hautalehto-dekkarisarjan luoja Christian Rönnbacka on myös rommitislaamon osakas: "Se on pärjännyt aika hyvin"
-
06:45
Ylivieskan koulupuukottaja löi veitsen entisen kaverinsa selkään ja hymyili – väitti päähänpistoksi, vaikka googlasi tappoja ja murhia juuri ennen tekoa
-
06:33
Tämä on onnenpäiväsi, jos olet aina halunnut nähdä automaatuskan – "Piti ottaa kamera esiin, jotta ihmiset uskoisivat"
-
06:30
NHL-luotsi sekosi täysin Aleksander Barkovin ja kumppaneiden edessä – siitä alkoi finaaleihin asti kantanut tarina
-
06:20
Suomessa on jopa tuhansia taloyhtiöitä, joiden kannattaisi varautua alasajoon – "Joissain tilanteissa on niin, että asunnon arvo on nolla"
-
06:01
Kenestä Jukka Jalosen seuraaja Leijoniin? Karri Kivi nostaa esiin yllättävän ehdokkaan – "Kovissa liemissä keitetty"
-
06:01
Puolustusvoimien entinen komentaja: Ukrainalla on edessään vakava näytön paikka
-
05:40
Poliisi tutkii röyhkeää rikossarjaa Espoossa – Senjan ala-asteikäinen poika ryöstettiin bussissa keskellä päivää: "Miten joku kehtaa toimia tuolla tavoin?"
-
ti 30.5.
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seurasi sotaa
-
ti 30.5.
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
ti 30.5.
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
ti 30.5.
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
ti 30.5.
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
ti 30.5.
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä
-
ti 30.5.
Jan Vapaavuori ottaa kantaa venäläisten olympiajatkoon: "Ehdot niin tiukat ettei Venäjä halua itsekään osallistua"
-
ti 30.5.
Z-symbolit vilahtelevat Kosovossa: Venäjä seuraa tyytyväisenä tapahtumia, jotka voivat näyttäytyä EU:n epäonnistumisena
-
ti 30.5.
Humalaisen isän pahoinpitelemät 7- ja 9-vuotiaat pakenivat rappuun ja soittivat hätänumeroon – isän mukaan koko juttu oli huuhaata ja poliisit rasisteja
-
Lataa lisää