Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

KS: Fanit riehuivat vieraspelissä SM-liigassa, penkkirivejä tuhottu – "Vielä kehuvat tekemisillään"

Raumam Boja oli tuhonnut Kouvolassa penkkirivejä. Arkistokuva.
Raumam Boja oli tuhonnut Kouvolassa penkkirivejä. Arkistokuva.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 07.01.2019 09:11
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

SM-liigaseura Lukon epävirallinen kannattajayhteisö Raumam Boja oli tuhonnut parikymmentä penkkiä käyttökelvottomiksi vierasreissulla Kouvolassa, kertoo Kouvolan Sanomat.

LUE MYÖS: Kärpät purki hyökkääjänsä sopimuksen – syynä nuoret kultaleijonat

Raumam Bojan jäseniä oli katsomassa lauantaina KooKoo–Lukko-ottelua, joka päättyi Lukon 6–1-vierasvoittoon. Siinä missä Lukko oli tylynä kaukalossa, Raumam Boja teki katsomossa tuhojaan ja murjoi penkkirivejä.

– Katsomossa penkkejä on hypitty solmuun ja käyttökelvottomiksi. Rikottuja penkkejä on pari lyhyttä rivillistä. Ne oli kiinnitetty betoniin metalliputkilla ja ovat nyt entisiä, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa kertoi Kouvolan Sanomille.

Raumam Boja oli julkaissut tuhotuista penkeistä ja roskista niiden liepeillä Facebook-kuvan, jonka yhteyteen se oli kirjoittanut tekstiksi: "Emme luovuta koskaan!!!" Julkaisu on sittemmin poistettu.

KooKoon toimitusjohtaja Välimaa ei osannut arvioida penkkirivien uusimisen taloudellisia kustannuksia. Hän ihmetteli Raumam Bojan tekosia.

– Roskaahan tulee aina. Nyt tosin vierailijat olivat silpunneet myös katsomossa kannustamiseen tarkoitetut paukuttimet postimerkin kokoiseksi silpuksi. Ja he vielä netissä kehuivat tekemisillään.

Epävirallinen kannattajayhteisö Raumam Boja on eri yhdistys kuin Lukon alla toimiva Lukkofanit. Lukkofanit olivat KS:n mukaan istuneet lauantain ottelussa katsomossa Raumam Bojan jäsenten takana.

Lisää aiheesta:

AL: Törkeä isku Ilveksen tiloihin – pomoille tappouhkausÄssät ottaa yhteyden Tapparaan lauantain otteluun liittyen: "Rapatessa roiskuu"Törkeä episodi – SM-liigaseuran ympärillä roihahti rumasti: "Tapan sut"Soihtuselkkaus keskeytti ottelun – Jonne Virtanen kertoi näkemyksensä Jokerit-kannattajistaSM-liigan kohuottelusta paljastunut lisää tuhoja – näin paljon korjaus tulee maksamaanTörkytoimintaa HIFK-katsomossa – selvitys nyt käynnissä: "Ei edusta millään tavalla arvoja"
LiigaLukkoKooKooJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 16:13
    Ässät

    Kymmenen miljoonaa kankkulan kaivoon? Katastrofi uhkaa SM-liigajättejä

  • 14:24
    JYP

    SM-liigasta tuttu maalivahti: Yllätyspaluu Suomeen

  • 10:04
    KooKoo

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”

  • 07:30
    Jääkiekko

    SM-liigassa miljoonien uhka: Seuroille katastrofaalinen vaikutus

  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys