Kreikkalaismiehelle korvaus turkkilaisjugurttimainoksesta

Monet tuntevat turkkilaisen partaniekan ruotsalaisen  Lindahlsin meijerin "turkkilaisesta jogurtista". Nyt on  paljastunut, että kuvan mies ei olekaan turkkilainen vaan kreikkalainen. 9.huhtikuuta 2010.
Monet tuntevat turkkilaisen partaniekan ruotsalaisen Lindahlsin meijerin "turkkilaisesta jogurtista". Nyt on paljastunut, että kuvan mies ei olekaan turkkilainen vaan kreikkalainen. 9.huhtikuuta 2010.MTV3/Lehtikuva
Julkaistu 14.07.2010 11:13(Päivitetty 18.07.2010 07:01)

Iäkäs kreikkalaisherra Minas Karatzoglis saa tuntuvat kipurahat ruotsalaiselta Lindahl-meijeriltä. Meijeri maksaa korvauksia, koska se on käyttänyt Karatzogliksen kuvaa turkkilaisen jugurttinsa pakkauksessa. Asiasta kertoo Aftonbladet-lehti.

Kun asiaintila valkeni Karatzoglikselle, järkyttyi hän kovasti ja vaati meijeriltä 50 miljoonan kruunun (noin viiden miljoonan euron) korvauksia. Neuvotteluissa on Lindahlin mukaan päädytty pienempään summaan, 1,5-2 miljoonaan kruunuun (200 000 euroon).

Lindahl aikoo karhuta korvauksia takaisin kuvatoimistolta, joka myi Karatzogliksen kuvan heille. Kuva on ollut käytössä jo kahdeksan vuoden ajan.

(MTV3 - STT)

Lue Aftonbladetin uutinen täältä

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat