Kuluneen kauden Korisliigan voittaneessa Espoon Hongassa takamiehenä pelannut 19-vuotias Petteri Koponen kertoi perjantaina tiedotustilaisuudessa ilmoittautuneensa koripallon Pohjois-Amerikan ammattilaissarjan NBA:n varaustilaisuuteen.
Pääsiäisenä Koponen pelasi nuorten tähtien ottelussa Yhdysvaltain Memphisissä. Maailman joukkueessa pelanneen Koposen suoritus ottelussa keräsi kiitosta ja aloitti arvailun mahdollisesta paikasta tämänvuotisessa NBA:n varaustilaisuudessa .
- Kuulin agentiltani, että ihmiset olivat tykänneet pelityylistäni. Minulle ei ole kerrottu, mistä seuroista tai keneltä nämä kommentit tulivat, mutta paljon positiivista viestiä sieltä tuli, Koponen virkkoi.
Varaustilaisuus pidetään New Yorkissa 28. kesäkuuta Madison Square Gardenissa.
- Tavoitteena on tietenkin ensimmäisen kierroksen varaus. Jos näyttää siltä, ettei se toteudu, vedän nimeni pois listoilta 18. kesäkuuta mennessä. Silloin katseet suunnataan Euroopan kentille, kertoo Koponen, jolla on voimassaoleva sopimus Hongan kanssa.
Koposen agenttina toimii Mark Cornstein. Koponen tapaa agenttinsa Cornsteinin 20. toukokuuta New Yorkissa.
- Cornstein valmistaa minua NBA:n varaustilaisuuteen ja järjestää näytille niille seuroille, jotka ovat minusta kiinnostuneet. Harjoittelen samalla Yhdysvalloissa, jotta olen hyvässä kunnossa kesäkuussa järjestettävillä workout-leireillä, toteaa Koponen.
Myös Espanja kiinnostaisi
Koponen painottaa, että hän ei hätäile NBA:n suuntaan. Kaikki kortit katsotaan tarkkaan.
- Minulla on vielä kolme vuotta aikaa tulla varatuksi sinne. Jos tosiaankin näyttää siltä, että ensimmäisen kierroksen varaus ei toteudu, niin sen jälkeen katsotaan Euroopan optio. Eihän sitä koskaan tiedä, mutta näillä näkymin on epätodennäköistä, että pelaan ensi kaudella Hongassa.
- Espanjan suunnalta on osoitettu eniten kiinnostusta. Se (Espanjan liiga) olisi mieluinen. Pitäisi päästä sellaiseen seuraan, jossa saisi peliaikaa. Hyvä valmentaja olisi myös tärkeä, Koponen pohti.
