Joonas Kolkka on harjoitellut uuden joukkueensa Feyenoordin kanssa ja on valmiina pian alkavaan kauteen sekä haasteisiin myös maajoukkueen riveissä.
Kolkalla riittää haasteita syksylle. Kausi Hollannissa käynnistyy ja maajoukkue aloittaa EM-karsinnat.
- Pelejä riittää niin kuin aina kauden alkuvaiheessa. Viimeinen harjoituspeli ennen karsintojen alkua on totta kai tärkeä. Toivottavasti saamme kunnon viimeistelyn aikaiseksi, Kolkka toivoo.
Monet joukkueet ovat päästäneet pitkin hampain pelaajiaan tälle maajoukkuekomennukselle.
- Vähän hankalaan aikaan tämä maaottelu on, kun heti viikonloppuna on sitten sarjan avaus edessä. Sama se toisaalta on kaikille ja johonkin väliin tämä kansainvälinen pelipäiväkin oli saatava. Pohjois-Irlanti -peli on meille joka tapauksessa ihan välttämätön ennen karsinta-avausta, Kolkka painottaa.
Suomi aloittaa EM-karsinnat 2.9. Puolassa. Suomi - Pohjois-Irlanti pelataan 16.8. Olympiastadionilla.
(MTV3)
