Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokoomus jättää välikysymyksen taloudenpidon laiminlyönnistä – "Nyt on päätetty menolisäyksistä, joille ei ole tulopuolella katetta"

4:06Miten hallituksen budjettilinjaukset vaikuttavat tavallisen kansalaisen elämään – yksityistalouden ekonomisti:"Tavalliselle keskituloiselle ihmiselle ei paljon eroa näy"Video: Näin hallituksen budjettilinjaukset vaikuttavat tavallisen kansalaisen elämään
Julkaistu 19.09.2019 16:36
Toimittajan kuva

Johanna Tuuri

johanna.tuuri@mtv.fi

Oppostiopuolue kokoomus jättää välikysymyksen hallituksen talous- ja työllisyyspolitiikasta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä päätti asiasta tänään. Välikysymys julkistetaan huomenna.

– Totesimme yksimielisesti, että valitettavasti nyt on päätetty menolisäyksistä, joille ei ole tulopuolella katetta. Työllisyystoimilla ei ole yhtäkään vaikutusarviota ja silloin joudumme jättämään taloudenpidon laiminlyönnistä välikysymyksen, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen (kok.) sanoi. 

"Huomenna pyrimme tiedottamaan tarkemmin"

Kokoomus uhkasi jo elokuussa välikysymyksellä, jos hallituksen tiistaina käydyssä budjettiriihessä päätetyt työllisyystoimet eivät kata budjetin menolisäysten vaikutuksia. 

– Työllisyysteot jäi tekemättä. Meidän mielestä tämä on äänestäjien pettämistä, kun tehdään menolisäykset ennen kuin tienataan rahat, Mykkänen sanoi.  

– Huomenna pyrimme tiedottamaan tarkemmin, miten tässä edetään. 

Mykkänen ei ole käynyt vielä keskustelua muiden oppositiopuolueiden kanssa, haluavatko he mukaan välikysymykseen. 

– Ovat tervetulleita liittymään, jos kantavat samaa huolta siitä, että meidän palvelut ovat myös neljän vuoden päästä turvattuja, eikä vain väliaikaisesti menolisäyksillä, joille ei ole katetta. 

Lisää aiheesta:

Hallitukselle välikysymys velkaantumisesta – mukana kokoomus, kristillisdemokraatit ja Liike NytOppositio tekee välikysymyksen hallitusohjelman talous- ja työllisyystavoitteiden hylkäämisestä – mukana neljä puoluettaKokoomus jätti välikysymyksen, mutta muu oppositio ei ole mukana – Orpo: "Ei ole yhtä yhtenäistä oppositiota"Kokoomusjohtaja Orpo pääministeri Rinteelle: "Ei näin, koska työllisyystoimia tarvitaan nyt"Kokoomus uhkaa hallitusta välikysymyksellä – "Jos hallitus nuokkuu työllisyyden vahvistamisessa"Valtiovarainministeri Lintilä: Tulossa haastava budjettiriihi – "Mikäli emme pidä hallitusohjelmasta kiinni, meillä ei ole yhdistäviä tekijöitä"
PolitiikkaEduskuntaKai MykkänenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • Eilen16:39
    SDP

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • Eilen15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • Eilen05:55
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla