Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohta hytistään! Suomeen tulossa "maapallon suurin kylmä poikkeama"

2:30Keskiviikko 20.12. Ajokeli lumisateiden vuoksi haastavaKatso video: Tältä näyttävät lumisateet ennen jouluaattoa!
Julkaistu 20.12.2023 10:59

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Meteorologi Markus Mäntykannaksen mukaan uusi vuosi näyttäisi alkavan suorastaan hyytävissä merkeissä.

Suomi-neito on paistatellut lauhassa säässä jo jonkin aikaa. Lounais- ja Etelä-Suomessa plusasteet ovat sulattaneet lumikinoksia nopeasti.

Meteorologi Liisa Rintaniemi kuitenkin vakuuttaa, että valkeaa joulua ei välttämättä ole peruttu, sillä loppuviikon sääennuste povaa lumisateita myös maan eteläisimpiin osiin.

Katso jutun alussa olevalta videolta, milloin ja missä lunta sataa ennen jouluaattoa.

Kunnon pakkaskelejä kaivanneille on hyviä uutisia. Forecan ja MTV:n meteorologi Markus Mäntykannas kirjoittaa blogikirjoituksessaan, että vuodenvaihteen jälkeen väylä hyytäville virtauksille on auki Pohjois-Eurooppaan.

Tämä tarkoittaa Mäntykannaksen mukaan sitä, että uusi vuosi näyttäisi alkavan tavanomaista kylmemmässä säässä. Euroopan pohjoisimpiin kolkkiin on luvassa heti vuodenvaihteen jälkeen voimakas kylmä poikkeama.

– Tammikuun ensimmäisellä viikolla Suomen ympäristössä on eurooppalaisen keskipitkän sääennusteen mukaan maapallon manneralueiden suurin kylmä poikkeama lämpötiloissa.

– Eli missään muualla lämpötilan ei ennusteta olevan yhtä paljoa keskiarvon alapuolella kuin Fennoskandiassa, Mäntykannas kirjoittaa.

Tämä selittää kireitä pakkasia

Jos sää selkenee ensi viikolla, Mäntykannas ennustaa kireää pakkasta. Etelä-Suomessa kireä pakkanen tarkoittaa -15 astetta, Keski-Suomessa -20 astetta ja pohjoisessa Suomessa -25 astetta.

Tavanomaista kylmempi säätyyppi selittyy länsivirtausten, eli zonaalivirtausten, voimakkuudella. Eurooppalaisen (ECMWF) säämallin mukaan näyttäisi siltä, että länsivirtaukset ovat kuluvan vuoden viimeisinä päivinä sekä uuden vuoden ensimmäisinä päivinä hiipumaan päin.

– Tammikuussa zonaalivirtausten keskiarvo olisi jopa selvästi alle pitkän ajan keskiarvon, mikä mielestäni osittain selittyisi sillä, että voimakkaimmat länsivirtaukset kulkevatkin eteläisempää reittiä Keski-Euroopan ilmatilassa, Mäntykannas pohtii.

Mäntykannas kuitenkin muistuttaa blogikirjoituksessaan, että pitkän aikavälin ennusteet ovat etenkin korkeilla leveysasteilla epävarmoja. Ennusteet ovat pikemminkin suuntaa-antavia tässä vaiheessa.

Lue myös: Lähdössä joulunviettoon junalla tai lentokoneella? Nyt kannattaa toimia

Lue myös: Tällaisia jouluruuhkia odotetaan liikenteeseen – koronakyykkäys näkyy yhä liikennemäärissä

Lisää aiheesta:

Hämmentävä muutos polaaripyörteessä – jopa 20 senttiä uutta lunta SuomeenJouluviikko helottaa sääkartalla keltaisena – valkea joulu uhattuna? Lumipeite voi pian tulla rytinällä – eteläänkin!Uusi kuukausiennuste: Pakkaset eivät ehkä enää palaa – tältä näyttää talvilomien sääRadikaali muutos säähän! Joulua vietetään hyytävässä kylmyydessäLopputalven ennuste julki: Siperia-talvi palaa ja uskomattoman sitkeä "kylmä kurimus" jämähtää Suomeen – "Pahoin pelkään, mitä käy keväälle"
TalviSääSuomiEurooppaLumiSateetUusivuosiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talvi
  • Eilen19:33
    Venäjä

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä

  • ti16:15
    Sää

    Nyt sataa kuin kesällä – sitten Suomi halkeaa kahtia

  • ma08:41
    Liikenne

    Suomi siirtyy tällä viikolla talvikauden nopeusrajoituksiin

  • 24.10.05:48
    Ilmastonmuutos

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • 21.10.10:58
    Sää

    Nyt sataa lunta: Katso pahaenteiset kuvat