Kadjar on tervetullut lisä Renault-mallistoon. Kansa haluaa henkilöautomaisia katumaastureita, ja lisäksi Kadjar erottautuu riittävästi sisarestaan.
Näitä kansa haluaa, joten Renault-kauppiaat ottavat Kadjarin mielellään vastaan. Peruspalikat ovat ainakin kohdallaan, ja istuvat suomalaisten tarpeisiin, tämän on Kadjarin kanssa saman tekniikan jakava Nissan Qashqai jo todistanut.
Autoilla on kuitenkin selvästi erilaiset luonteensa. Kadjar on pehmeämpi – sekä muodoiltaan että jousitukseltaan. Moottorit ovat samat, joskin hieman erilailla viritetyt. Kadjar on noin seitsemän senttiä Qashqaita pidempi, joten sen 1,2-litrainen bensaturbo on saanut 15 lisähevosvoimaa. Toistaiseksi 1,2-litrainen turbo on kuitenkin ainoa bensavaihtoehto.
Renault haluaa myös myydä Kadjaria, mikä näkyy hinnoittelussa. Hinnat alken -versio on muutaman satasen Qashqaita kalliimpi, mikä ei hieman kasvaneiden tilojen myötä ole paha investointi. Renaultissa on myös neljän vuoden takuu. Kilpailu sisarusten välillä tulee varmasti olemaan kovaa. Myös muut aasialaiset crossoverit saavat olla varuillaan.
Mikään maastohirmu ei Kadjar ole, nelivetokin on tarjolla vain tehokkaimman dieselin yhteyteen. Näin ollen iso osa autoista myydään meillä etuvetoisena.
Maastohenkisempää X-Mod-versiota ei edes tuoda pohjoismaihin. Auton 20 sentin maavara mahdollistaa kuitenkin maastossa etenemisen, ja myös lähestymis- ja jättökulmat antavat hyvin pelivaraa epätasaisemmassa maastossa edettäessä.
Renault puhuu Kadjarista kokonaan uuden segmentin tuotteena, mutta henkisesti Kadjaria voi pitää Koleosin seuraajana. Toteutus on vain selvästi henkilöautomaisempi.




