Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjeenvaihtajalegenda Helena Petäistö: Ranskan mellakat pahimmat sitten vuoden 1934 – "Tämä on hirveä juttu Ranskalle ja koko Euroopalle"

1:46Pariisissa siivotaan protestien jälkiä
Julkaistu 04.12.2018 20:51

Mika Niskanen

mika.niskanen@mtv.fi

Suuret mellakat ovat järkyttäneet viime aikoina Ranskassa. Maassa pitkään asunut MTV:n entinen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö arvioi, että kyseessä ovat pahimmat mellakat sitten 1930-luvun.

Katso video: Pariisissa siivottiin protestien jälkiä.

Kaikki olivat Petäistön mukaan odottaneet väkivaltaisuuksia viime lauantaina. Niiden rajuus kuitenkin yllätti.

– Sellaisia ei kai ole nähty Ranskassa sitten 1930-luvun. Jopa vuoden 1968 opiskelijoiden mellakat jäävät jälkeen, Petäistö arvioi. 

Petäistö kertoo viittaavansa äärioikeistolaisten mellakointiin Ranskassa vuonna 1934.

Mellakoissa on kuollut neljä ihmistä sen jälkeen, kun mielenosoitukset alkoivat yli kaksi viikkoa sitten, kertoo esimerkiksi BBC.

Mielenosoitukset alkoivat vastarintana polttoaineveroon suunniteltuihin korotuksiin. Tänään ilmoitettiin, että polttoaineveron uudistus jäädytetään kuudeksi kuukaudeksi. 

Poliiseja liian vähän

Mielenosoittajia on kutsuttu keltaliiveiksi, koska he ovat kantaneet huomioliivejä. Petäistön mukaan pahimmat rettelöijät ovat kuitenkin lähinnä äärioikeiston ja äärivasemmiston laitimmaisia siipiä. 

Ryhmien toimia voi kuvailla puolisotilaallisiksi. Petäistön tietojen mukaan osa mellakoitsijoista onkin ollut mukana sotatoimissa esimerkiksi Afganistanissa.

– Poliiseja oli liian vähän, heitä olisi pitänyt olla paljon enemmän, Petäistö sanoo.

Populisteille vankka ase

Mellakat eivät levinneet Petäistön asuinalueelle. Hänenkin lähistöllään sijaitseva tavaratalo kuitenkin suljettiin väkivaltaisuuksien pelossa. 

– Kävin katsomassa maanantaiaamuna kuitenkin paikkoja, kun siellä oltiin jo siistitty ja poltetut autot viety pois. Kyllä se oli hirveän näköistä, kun näyteikkunatkin olivat esimerkiksi rikki, hän sanoo. 

Petäistö ei usko, että Macron nousee enää tästä. Petäistö arvioi, että myös Ranskan uudistukset loppuvat.

Populistit saavatkin tapahtuneesta vankan aseen Macronia vastaan. 

– Tämä on hirveä juttu Ranskalle ja koko Euroopalle, Petäistö sanoo. 

Verovastaista kansaa

Petäistö muistuttaa, että ranskalaiset ovat verovastaisia. Hänen mukaansa Macron teki virheen siinä, ettei tarttunut toimeen ajoissa. Petäistö arvioi, että Macronilta jäi ymmärtämättä, että protestiliike veroja vastaan saisi kansan taakseen.

Nyt protestiliike on jo kääntynyt yleiseksi liikkeeksi Macronia vastaan.

– On hirveän vaikea saada tämä loppumaan, Petäistö sanoo.

Lisää aiheesta:

Erdoğanilta "paniikkiratkaisu" kohti Venäjää: Kaatavatko "ahdistus ja viha" presidentin?Helena Petäistön kolumni: Onko Ranska sisällissodan partaalla?Keltaliivien viha on nyt aiempaa rajumpi, eikä liikettä johda kukaan – "Kyse on syvemmästä kriisistä Ranskassa"Osa ihmisistä väsyi väkivaltaan – yli kymmenentuhatta punahuivia vastusti keltaliivejä PariisissaHelena Petäistö paikan päältä Pariisista: Tilanne on jännittynyt, keltaliivit saivat Pariisin laittamaan luukut kiinni – "Panssaroidut ajoneuvot Champs-Elysees'llä ovat aikamoinen näky"Helena Petäistö kuvailee Ranskan mellakoita hirveimmiksi vuosikymmeniin: Urbaania sissisotaa jouluvaloissa – vaikea uskoa, että Macron enää nousisi tästä
RanskaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • Eilen21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • pe20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • pe13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • to16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • to14:47
    Pariisi

    Viisi uutta kiinniottoa Louvren jalokivivarkaustutkinnassa