Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirja-arvio: Onko ujous kuin huonosti istuva puku?

Julkaistu 07.06.2018 15:29
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Ramón Gómez de la Serna: Hevoselle kaikki niityt ovat rumpuja. Into. 2018. 92 s.

Tuntuuko siltä, että kova leipä on kuin vastasyntynyt fossiili? Kissaihmiset saattavat ajatella, että kissa syntyy suoraan eläkkeelle.

En ollut aiemmin kuullut Ramón Gómez de la Sernasta (1888-1963), Lorcan, Buñuelin ja Jorge Luis Borgesin aikalaisesta ja kumppanista. En ollut liioin kuullut gregueríasta.

De la Sernan kirjan esipuheessa suomentaja Arto Rintala esittelee sekä miehen että greguerían. Jälkimmäinen on ”leikillisyyden ja huumorin yhdistämistä metaforisiin ilmauksiin ja runokuviin”.

Vapaa assosiaatio, yllätyksellisyys, surrealistien tapa yhdistää ennalta toisiinsa kuulumattomia tai sellaiselta vaikuttavia asioita yhteen, tai ”rakentamalla onelinerin tyyppinen lyhyt, iskevän kärjen sisältämä ajatuskulku”. Ytimekkäästi, iskevästi.

Kieltämättä gregueríoissa on surrealistista assosiaatiota, mutta niiden yli tai taakse menevää pysyvää tai hetkessä olevaa ahaa-elämystä. – Toden totta, noinhan se voisi olla, miksi en tuota huomannut, noin olin joskus aavistellut muuten sitä osannut sanoiksi ja ja sanoilla kuvaksi pukea.

Kaislat: veden ripset.

Kissojen yökerhot ovat katoilla.

Shamppanja kuolee laseihin kuin aalto rantaan.

Huomaapa de la Serna myös, että hiekkapaperi on aavikon kartta.

De la Serna ei aidannut mielikuvituksen voimaansa ja taiturimaista sanojen käyttöä tehomaataloudelliseksi tekstin laatimiseksi. Hänen jalankulkijansa poukkoilevat kaupungissa ja härkänsä juoksevat laitumilla ja tasangoilla vapaasti.

Suomentaja on ainakin tämän lukijan mielestä onnistunut mainiosti. Ja kuten Rintala pohtii, aivan kaikkea ei voi espanjasta suomeksi välittää, koska kielet nyt vain ovat sellaisia, että ilmaisut ja sanaleikit eivät aina siirry vahingoittumattomina kielikarttojen rajojen yli.

De la Sernaa voi pitää työpöydällä. Jos nimittäin tuntuu, että ajatus on juuttunut juoksuhautaan, tai kynästä loppui virta terän lähestyessä paperia, muutaman greguerían lukeminen saattaa toimia eliksiirinä. Hänellä on renessanssimainen visuaalinen, kirjallinen ja psykologinen taito yhdistää erillään eläviä asioita.

Suuri osa käsiteltävän teoksen gregueríoista ovat ajattomia, tai lähes.

Hotellihuoneen matto on täynnä alastomia jalkoja.

B12-vitamiinilla on sukellusveneen nimi.

Öisin metro on täynnä väkeä paluumatkalla teatterista, jossa he eivät ole käyneet.

Myrskyn ensi pisarat laskeutuvat tarkastamaan, onko alhaalla maata, johon pudota.

Joissakin, erityisesti teknologiaan viittaavissa, on toki ajan purentajäljet, mutta eivät ne silti ole ongelmajätettä.

Televisio: kuvan inflaatio.

Automobiili: torpedo rauhaa vastaan.

Kokeillaanp itse:

Kävellen, pyöräillen, autollakin ajaen, olen aina ajatellut, että vaaleanharmaa halkeillut asvaltti näyttää kesäkuumalla jälkiuunileivän pinnalta.

Tuulinen merimaisema ikkunassa on taulu, jota ei ehdi koskaan maalata, koska seuraava alataivaan puhallus tuo uudet purjeveneet.

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Yhdysvaltalaisen vuosikymmenet RanskassaKirja-arvio: Novelleja vhs-kasetista, Stasi-murhasta ja ihmisenä olemisestaKirja-arvio: Alvar Aaltoa tien päälläKirja-arvio: Urbaani Tove Jansson lähes ilman muumejaElämän jälkeisestä elämästäRunoja elämän puolelta ja rakkauden vaikeudesta
KulttuuriMielipiteet

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • Eilen23:05
    Arkkitehtuuri

    Frank Gehry on kuollut

  • 30.11.20:04
    Ruotsi

    Historian vainoama Gävlen olkipukki juhli adventtisunnuntaita

  • 30.11.16:02
    Berliini

    Bileet vaarassa päättyä: Berliinissä klubit taistelevat henkiinjäämisestä

  • 28.11.12:22
    Donald Trump

    MTV tapasi Trumpin luottobändi Village Peoplen nokkamiehen: "Musiikkiamme ei pidä ottaa poliittisena kannanottona"

  • 27.11.20:44
    Sydänterveys

    Sinikka Sokka ei tunnistanut sydänoireitaan – "Menkää aina jatkotutkimuksiin"