Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kekseliäs suomalainen valmistaa haarukoista upeita koruja

Haarukasta valmistettu rannekoru.
Haarukasta valmistettu rannekoru.
Julkaistu 21.01.2011 17:04(Päivitetty 21.01.2011 17:41)

Englannissa asuva suomalainen Irje Dennis sai idean erikoisten korujen valmistukseen erään kesämökki-illan sattumien seurauksena.

Aterimista on valmistettu koruja jo ennenkin, mutta suomalainen Irje Dennis sai idean vieraillessaan kesämökillä ystävänsä luona.

– Olimme syömässä ja haarukka tippui vahingossa palavaan nuotioon. Sitten se alkoi vääntyä. Mietin, että tuostahan saisi hauskan rannekorun, Irje Dennis kertoo.

Englannissa Dennis kohtasi kuitenkin haasteen, sillä englantilaiset haarukat olivat liian jykeviä. Oikeanlaisia, pehmeämpiä haarukoita löytyi vasta Ranskasta.

Hopealusikan kahvasta valmistettu sormus.
Hopealusikan kahvasta valmistettu sormus.

Suomalainen kekseliäisyys kantaa maailmalla

Dennis on valmistanut koruja muutaman vuoden ajan. Hän toteaa kekseliäisyytensä ja käsityötaitojensa olevan osa suomalaista taustaansa.

– Yritän kannustaa ihmisiä siihen, että jokaisesta löytyy aina pieni keksijä tai innovaattori. Jos esimerkiksi kotona joku asia tai esine ei toimi, niin siitä voisi hyvin keksiä uusi hauskoja käyytötarkoituksia, Dennis kertoo. Ihmiset miettivät hänen mielestään turhan paljon muiden mielipiteitä.

Denniksen mukaan suomalaiset ovat olleet aina hyvin kiinnostuneita erikoisista koruista, mutta myöntää että jokainen ei halua haarukkaa ranteeseensa. Dennis on ideoinut hyödyllisiä käyttötarkoituksia myös esimerkiksi kummilusikoille.

– Lusikan varresta saa hyvin tehtyä sormuksen, jota lapsi voi ensin käyttää ketjussa kaulassa ja myöhemmin sormuksena sormessa. Siitä kuperasta päädystä voi sitten tehdä rintakorun lapsen äidille.

Kuvat: Irje Dennis

Siiri L'Ecuyer /MTV3

Lisää aiheesta:

Astetta hienompi keinuhevonen! Isä rakensi Aleksin, 33, Pappa-Tunturista miniversionSannan maalaama koristekivi vaatii kaksi vilkaisua: "Vähän rytistynyt tamponipaketti"Marjaana sen keksi: Teki syöttötuolista juottotuolinKukkaseppele sopii niin juhannukseen, häihin kuin muihinkin kesän juhliin – asiantuntija antaa vinkitKäsityölehdessä vaarallinen neuleohje – Tukesilta varoitus!Kun lapsenlapsi pyysi heppatallia, Esa-vaari toimitti: "Tuli vähän kuin itku silmään"
DIYLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

DIY
  • 1.8.06:29
    Harrastukset

    Astetta hienompi keinuhevonen! Isä rakensi Aleksin, 33, Pappa-Tunturista miniversion

  • 23.7.18:45
    Harrastukset

    Sannan maalaama koristekivi vaatii kaksi vilkaisua: "Vähän rytistynyt tamponipaketti"

  • 28.6.17:32
    Juomat

    Marjaana sen keksi: Teki syöttötuolista juottotuolin

  • 18.6.20:06
    Juhannus

    Kukkaseppele sopii niin juhannukseen, häihin kuin muihinkin kesän juhliin – asiantuntija antaa vinkit

  • 13.6.13:15
    Turvallisuus

    Käsityölehdessä vaarallinen neuleohje – Tukesilta varoitus!