Naisten ulkoisen olemuksen muokkaus on saavuttanut jälleen uuden virstapylvään. Rasvaimut, kauneusleikkaukset ja rintojen suurentaminen ovat nykyisin aivan normaaleja toimenpiteitä. Tämä ei kuitenkaan riitä, sillä naiset ovat alkaneet tuunata ulkoisia sukupuolielimiäänkin entistä ”ehommiksi.”
Buumi kasvaa
Jo 1950-luvun Yhdysvalloissa suoritettiin leikkauksia, jotka tunnettiin nimellä aviomiehen ommel. Leikkausten tarkoituksena oli parantaa naisen hyvinvointia, mutta totuus oli tietenkin se, että emätintä tiukennettiin, jotta se tuottaisi miehelle enemmän mielihyvää. Kuitenkin vasta vuonna 1988 tohtori David Matlock varmistui siitä, että emättimen tiukennusleikkaukset todellakin toimivat ja tuovat lisää seksuaalista mielihyvää. Sen jälkeen nuo leikkaukset yleistyvät etenkin Australiassa, Englannissa, Uudessa-Seelannissa ja Pohjois-Amerikassa.
Vuosina 2004 ja 2005 noin 800 brittinaista sai peräti julkiselta terveydenhuollolta rahoituksen emättimensä ehostamiseen. Luulisi, että moiseen tarvitaan todella hyvät terveydelliset syyt, mutta vielä mitä. Perusteluina rahoituksen saamiseen ovat olleet esimerkiksi seuraavat syyt: leikkauksen jälkeen pystyy käyttämään tiukempia vaatteita, leikkauksen avulla näyttää enemmän pornotähdeltä, pyöräily on mukavampaa ja seksileikit ovat hauskempia kun emätin on kunnossa. Britanniassa näyttää terveydenhuollossa olleen todella löysää rahaa.



