Huomenta Suomen Kiekkoraati heitti kriittiset löylyt Oulun Kärppien niskaan torstaiaamuna.
Kauteen yhtenä mestarisuosikeista lähtenyt Kärpät on tällä hetkellä liigassa 10. sijalla. Nimekkään oululaisryhmän pelaamisessa on paljon hämmästyttäviä seikkoja.
– Alivoima sarjan huonoin. Maalivahtipeli ei ole onnistunut. Puolustus tosi kysymysmerkki. Ykköskentän varassahan se on. Ei siinä pelissä ole sellaista punaista lankaa, MTV Urheilun asiantuntija Antti-Jussi Niemi totesi.
– Ja Kärppiä vastaan on tehty eniten maaleja, Niemi lisäsi, mihin vieressä istunut selostaja Sebastian Waheeb huudahti epäuskoisena "62!" oululaisten takaiskujen määrään viitaten.
LUE MYÖS: Kommentti: Rämpivissä Kärpissä on aivan uskomaton piirre – miten tämä voi toistua vuodesta toiseen?
Se on kauhistuttava lukema 16 otteluun. Näistä kuusi tuli keskiviikkona, kun SaiPa haki Oulusta 6–3-voiton.
– Mikä on todella hälyttävää Kärppien kannalta, niin kolmanteen erään taka-ajoasemassa yksi laukaus maalia kohden! Laukaukset menivät 13–1 SaiPalle 3. erässä, Waheeb hämmästeli.


