Kansainvälinen keittiö

Julkaistu 19.12.2001 14:08

Eurooppalaiset vaikutteet olivat selvästi nähtävissä syksyn Habitaren keittiöissä. Yksinkertaisuus ja selkeys olivat valttia sekä väreissä että muodoissa: väreissä vallitsi vaaleus, muodoissa suoraviivaisuus.

KeittiötKeittiötCopyright MTV Oy 2001

Turhista väliseinistä pyritään eroon avaruuden lisäämiseksi. Liesi ja vesipisteet sijoitetaan mielellään keskelle lattiaa, kaapistot ja muut kalusteet ovat mielellään helposti siirrettäviä moduleita. Näin itse kukin voi kokeilla itselleen parhaiten sopivan ratkaisun, ja siivoaminenkin helpottuu tuntuvasti.

keittiötkeittiötCopyright MTV Oy 2001

Yläkaappien määrää on vähennetty ja erilaisten, vedettävien alakaappien määrää lisätty. Keskieurooppalaista vaikutusta on ehkä sekin, että astiankuivauskaappia ei ollut kaikissa keittiöissä - monen mielestä tämä saattaa olla varsin kyseenalainen ratkaisu, vaikka käytössä olisikin astianpesukone.

Materiaaleissa ovat muotia lasi, teräs ja alumiini.

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle