Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kamala Harris järjestää hätäkokouksen Bangkokissa Pohjois-Korean ohjuslaukaisun takia

Kamala Harris on parhaillaan Bangkokissa Aasian ja Tyynenmeren alueen huippukokouksessa.
Kamala Harris on parhaillaan Bangkokissa Aasian ja Tyynenmeren alueen huippukokouksessa.AAP IMAGE
Julkaistu 18.11.2022 08:53(Päivitetty 18.11.2022 11:39)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain varapresidentti Kamala Harris järjestää hätäkokouksen eri maiden johtajien kanssa Pohjois-Korean ohjuslaukaisun takia. Harris pitää kokouksen Thaimaan Bangkokissa tänään Japanin, Etelä-Korean, Australian, Uuden-Seelannin sekä Kanadan johtajien kanssa.

Harris on parhaillaan Bangkokissa Aasian ja Tyynenmeren alueen huippukokouksessa.

Pohjois-Korea laukaisi aiemmin ohjuksen, joka on todennäköisesti mannertenvälinen ballistinen ohjus, sanovat Japanin puolustusministeriö ja Etelä-Korean asevoimat. Japani uskoo ohjuksen pudonneen mereen omalle talousvyöhykkeelleen.

Harrisin kutsumaan kokoukseen osallistuvat ainakin Japanin pääministeri Fumio Kishida, Etelä-Korean pääministeri Han Duck-soo, Australian pääministeri Anthony Albanese sekä Kanadan pääministeri Justin Trudeau.

Yhdysvallat tuomitsi kokeen - Venäjä arvosteli Yhdysvaltoja

Yhdysvallat tuomitsi ohjuskokeen tuoreeltaan sanoen, että se rikkoo röyhkeästi useita YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmia ja kasvattaa tarpeettomasti jännitteitä alueella.

–  Yhdysvallat on täällä jäädäkseen. Viestimme on selvä: Yhdysvalloilla on Intian ja Tyynenmeren alueelle pysyvä taloudellinen sitoutuminen, jota ei mitata vuosissa, vaan vuosikymmenissä ja sukupolvissa, Harris sanoi Bangkokissa huippukokouksen aikana.

Venäjän varaulkoministeri Sergei Rjabkov kuitenkin sanoi Yhdysvaltojen "kokeilleen Pohjois-Korean kärsivällisyyttä" viime aikoina ja lisäsi, että Yhdysvallat liittolaisineen eivät ole lähestyneet Korean tilannetta diplomaattisesti.

Ohjus oli yhä ilmassa tunti laukaisun jälkeen

Japanin puolustusministeriön tiedotteen mukaan ohjus oli yhä ilmassa tunti laukaisun jälkeen.

Japanin pääministeri Fumio Kishida kertoi, että ohjuksen uskotaan pudonneen mereen maan talousvyöhykkeelle Hokkaidon prefektuurin länsipuolelle. Talousvyöhyke (exclusive economic zone, EEZ) ulottuu aluevesien ulkopuolelle.

Bangkokissa kokouksessa oleva Kishida sanoi toimittajille, ettei ohjus ole tiettävästi aiheuttanut vahinkoja aluksille tai lentokoneille.

BBC:n mukaan Japanin puolustusministeri Yasukazu Hamada sanoi ohjuksen kantaman olleen riittävä yltämään Yhdysvaltoihin asti.

–  Perustuen laskelmiin, joissa otetaan huomioon lentorata, ballistisen ohjuksen kantama olisi tällä kertaa voinut olla 15  000 kilometriä, riippuen sen taistelukärjen painosta. Jos näin on, se tarkoittaa, että Yhdysvaltojen mantere oli sen kantaman sisällä, hän sanoi.

Pohjois-Korea tehnyt ohjuskokeita ennennäkemättömään tahtiin

Pohjois-Korea on tehnyt viime aikoina lukuisia ohjuskokeita. Marraskuun alussa maa ampui lyhyen ajan sisällä peräti 23 ohjusta, joista yksi oli mannertenvälinen ballistinen ohjus. Yksi ohjuksista ylitti Koreoiden merirajan ja putosi lähelle Etelä-Korean aluevesiä ensi kertaa sitten Korean sodan. Torstaina Pohjois-Korea laukaisi lyhyen kantaman ballistisen ohjuksen.

Japanin pääministeri Kishida kuvaili Pohjois-Korean toistavan provosoivia toimia ennennäkemättömään tahtiin.

–  Meidän on voimakkaasti lausuttava jälleen, että tätä ei todellakaan voida hyväksyä. Japanin, Yhdysvaltojen ja Etelä-Korean on tehtävä läheistä yhteistyötä Pohjois-Korean täyden ydinaseriisunnan eteen, hän sanoi.

Torstaina illalla Kishida kertoi ottaneensa esiin vakavat huolensa turvallisuusasioista, mukaan lukien Pohjois-Koreasta, keskustellessaan Kiinan presidentin Xi Jinpingin kanssa. Johtajat tapasivat ensimmäistä kertaa kasvotusten.

Lue myös: Pohjois-Korea laukaisi ohjuksen, jonka Japani uskoo pudonneen talousvyöhykkeelleen

Lisää aiheesta:

Japani ja Yhdysvallat vastasivat Pohjois-Korean ohjuskokeeseen sotaharjoituksillaPohjois-Korea laukaisi ohjuksen, jonka Japani uskoo pudonneen talousvyöhykkeelleenPohjois-Korea ampui ohjuksen kohti Japania – videolle tallentui karu ääni kovaäänisistäPohjois-Korean ohjuskoe tuomittu laajasti: "Laukaisu on edesvastuuton provokaatio"Diplomaattilähteet: YK:n turvallisuusneuvosto hätäkokoukseen Pohjois-Korean ohjuslaukaisun takiaPohjois-Korea laukaisi ohjuksen Japanin yli – Japani pitää vakavana uhkana
Kamala HarrisPohjois-KoreaAasiaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kamala Harris
  • 25.10.16:11
    Yhdysvallat

    Kamala Harris BBC:lle: "poliittinen urani ei ollut vielä tässä"

  • 11.9.12:43
    Yhdysvallat

    Kamala Harrisilta harvinainen ulostulo Bidenista

  • 2.9.21:03
    Elokuvat

    Woody Allen Donald Trumpista: "Erittäin hyvä näyttelijä"

  • 29.8.15:16
    Donald Trump

    CNN: Trump teki katalan tempun Kamala Harrisille

  • 9.7.20:39
    Trumpin Yhdysvallat

    Zelenskyi vaihtaa Ukrainan Yhdysvaltain-lähettilään kriittisellä hetkellä