Kalle Rovanperälle jäi hieman hampaankoloon Kenian Safari-rallista, vaikka hän ajoi kakkoseksi klassikkokilpailussa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 28.–31.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Pääkuvan video: Jari-Matti Latvala sai kostean yllätyksen Toyotan voittojuhlissa.
Kakkossija oli oikein passeli Rovanperälle, sillä hänen lähimmät uhkaajansa MM-sarjassa olivat ongelmissa Keniassa. Rovanperä nykäisi lisää etumatkaa MM-taulukon kärkipaikalla – nyt hänellä on 40 pisteen kaula tallitoveri Elfyn Evansiin, ja samalla Hyundain Thierry Neuville jäi täysin pisteittä hylkäyksen johdosta.
LUE MYÖS: Hylätty! Kalle Rovanperän etumatka kasvoi – kilpakumppani rikkoi sääntöjä ja menetti tuoreet MM-pisteensä
Rovanperä kamppaili kisan voitosta viimeiseen saakka Toyota-tallikaveriaan Sebastien Ogieria vastaan, mutta tällä kertaa ykköstila jäi 6,7 sekunnin päähän.
Suomalaismestari suunnitteli vielä kovaa hyökkäystä kisan päättäneelle Power Stagelle ja kohti viittä lisäpistettä. Tällä kertaa Rovanperän vauhti riitti pätkän kakkostilaan ja neljään bonuspinnaan, kun Neuville hylättiin.
