Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä turhautui – Jari-Matti Latvalalta osuvat sanat

0:46Jari-Matti Latvala yritti pakoon – sai "kostoiskun" samppanjasuihkullaJari-Matti Latvala yritti pakoon – sai "kostoiskun" samppanjasuihkulla.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 26.06.2023 09:15

TONI HEINONEN – MTV URHEILU

Kalle Rovanperälle jäi hieman hampaankoloon Kenian Safari-rallista, vaikka hän ajoi kakkoseksi klassikkokilpailussa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Pääkuvan video: Jari-Matti Latvala sai kostean yllätyksen Toyotan voittojuhlissa. 

Kakkossija oli oikein passeli Rovanperälle, sillä hänen lähimmät uhkaajansa MM-sarjassa olivat ongelmissa Keniassa. Rovanperä nykäisi lisää etumatkaa MM-taulukon kärkipaikalla – nyt hänellä on 40 pisteen kaula tallitoveri Elfyn Evansiin, ja samalla Hyundain Thierry Neuville jäi täysin pisteittä hylkäyksen johdosta.

LUE MYÖS: Hylätty! Kalle Rovanperän etumatka kasvoi – kilpakumppani rikkoi sääntöjä ja menetti tuoreet MM-pisteensä

Rovanperä kamppaili kisan voitosta viimeiseen saakka Toyota-tallikaveriaan Sebastien Ogieria vastaan, mutta tällä kertaa ykköstila jäi 6,7 sekunnin päähän.

Suomalaismestari suunnitteli vielä kovaa hyökkäystä kisan päättäneelle Power Stagelle ja kohti viittä lisäpistettä. Tällä kertaa Rovanperän vauhti riitti pätkän kakkostilaan ja neljään bonuspinnaan, kun Neuville hylättiin.

Rovanperästä oli aistittavassa pieni turhautuminen kisan päätteeksi, vaikka sarjan kannalta tulos oli oikein oiva.

– Power Stage on tärkeä Kallelle ja hän halusi voittaa sen. Tällä kertaa hän ei pystynyt tekemään sitä. Kalle sanoi, että autosta puuttui hieman tehoja, tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kertoi MTV Urheilulle.

– Emme tässä vaiheessa tiedä, mikä siihen oli syynä, koske emme ole ehtineet tutkia asiaa. Mutta ymmärrän täysin, miksi Kalle on pettynyt.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä myhäili tärkeimmästä: "Näyttävät aika hyvältä"

Latvala näki positiivisen seikan Rovanperän pettymyksessä.

– Kuljettajalla pitää olla voitontahtoa, jos on maailmanmestari. Muuten mestariksi ei tule koskaan.

Juttu jatkuu videon alla. 

0:42Jari-Matti Latvala: Kuljettajat tekivät täsmälleen, mitä pyysinJari-Matti Latvala: Kuljettajat tekivät täsmälleen, mitä pyysin.

Toyota saalisti Keniasta lopulta huikean neloisvoiton – jo toisen kerran putkeen. Kolmanneksi ajanut Elfyn Evans ja nelostilan napannut Takamoto Katsuta takasivat japanilaismerkille jättipotin.

– Minulle tämä kertoo sen, että meillä on loistava talli. Olemme tehneet asioita oikein sekä ymmärtäneet tämän kilpailun filosofian ja perinteet, Latvala painotti.

– Tämä kilpailu vaatii oikeanlaista lähestymistapaa ja ymmärrystä. Se on tärkein seikka. Täällä pitää olla valmistautunut kaikkeen ja auton pitää olla vahva, Latvala avasi Toyotan menestysreseptiä.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä hämmästeli avoimesti, mitä Sébastien Ogier touhusi

Rallin MM-kausi jatkuu heinäkuun puolivälin jälkeen, kun pisteistä ajetaan Virossa.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvalalla posketon saldo Keniasta – nosti esiin "briljantin" piirteen Kalle RovanperästäJari-Matti Latvala esitti yhden toiveen Kalle Rovanperälle – perään terävä huomautusKalle Rovanperä myhäili tärkeimmästä: "Näyttävät aika hyvältä"Jari-Matti Latvalalta kutkuttava arvio tulevan MM-rallin asetelmista – korosti Kalle Rovanperän kypsää ajamista: "Kunhan voittaa mestaruuden"Sebastien Ogierilla liian villit juhlat – rallivoittajalle rapsahti sakkoa"Meitä hämättiin" – Jari-Matti Latvala esitti teoriansa Suomen MM-rallin jälkeen
MM-ralliRalliMoottoriurheiluJari-Matti LatvalaKalle RovanperäToyotaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta