Ampumahiihtotähti Kaisa Mäkäräinen ei saanut oikaistua koko Östersundin MM-kisojen aikaista alavirettään ja -kuloaan, ja kisat päättyivät päätöspäivän yhteislähdön 23. sijaan. Sen myötä kisojen saldo jäi puhtaasti tulossijoilla mitattuna huonoimmaksi sitten Östersundin edellisten MM-koitosten 11 vuotta sitten.
Kolme ensimmäistä ampumapaikkaa yhteensä kahdella sakolla selvittänyt Mäkäräinen oli mitali- ja jopa voittotaistossa, kun kärkiporukka saapui viimeiseen ammuntaan. Armottomassa lumipyryssä ja tuulten riepottelussa Mäkäräinen paukutti pystypaikan neljään sakkokierrokseen.
– Äärettömän huono ammunta. En nyt äkkiseltään sano, että oli kyse siitä, ettei tällä kertaa kestänyt sitä tilannetta. Mutta olosuhteista ei ollut mielestäni kyse, ainakaan tuulen puolesta, kuului ampumavalmentaja Juha Papinsaaren ensireaktio heti ammunnan jälkeen.
Satoja tiukkoja paikkoja upealla urallaan läpi käynyt urheilija ei itsekään ajatellut, että tilanteessa olisi ollut kyse hermoilusta.
– Ei. Kyllä se oli vain fyysisesti niin vaikeaa. Tulin siihen ihan rauhallisesti ja enempi niin, että kaikki on vielä mahdollista. Olosuhde oli vain niin vaikea, ja siellä oli tyttöjä, jotka sen hallitsivat. Minä en ole sitä täällä oikeastaan missään kisassa hallinnut, Mäkäräinen sanoi.
