Espoossa Jorvin sairaalassa sattui tänään laaja sähkökatko, josta selvittiin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) mukaan säikähdyksellä. Näin laajoja sähkökatkoja ei kuitenkaan ole edes joka vuosi.
MTV Uutiset sai aamupäivällä vinkin, jonka mukaan Jorvin sairaalassa on laaja sähkökatko. Nimettömänä pysyttelevä potilas kertoi MTV Uutisille soittaneensa sairaalaan ja jääneensä siihen käsitykseen, että koko sairaala on pimeänä.
Asiasta MTV:lle vinkanneen mukaan sairaalan neuvonnassa oltiin hämillään tilanteessa.
– Siellä oli rouva ihan paniikissa, vinkkaaja kertoo.
Soittaja itse on sydäntautipotilas ja olisi vain halunnut uusia lääkereseptiään, joten hänelle ei välikohtauksesta aiheutunut muuta kuin ihmetystä.
Husin turvallisuus- ja valmiusjohtaja Aaro Toivonen vahvistaa MTV Uutisille, että Jorvin sairaalasta todella menivät sähköt, mutta hänen mukaansa katkos kesti vain suunnilleen puoli tuntia ja varajärjestelmät lähtivät heti käyntiin.
– Tarvitsemme sähköä jatkuvasti ja järjestelmät ovat niin herkkiä, että sairaala ei voi olla ilman jatkuvaa sähkön syöttöä. Siitä syystä meillä on useita varautumisen menetelmiä, hän kertoo.
Varavoimageneraattoreiden lisäksi saitaalaan syötetään sähköä eri muuntamoalueilta.
– Lisäksi on akkuvarmennuksia eri kiinteistötoiminnoille ja tietyille erittäin herkille laitteille on laitekohtaisia UPS-akkuvarmennuksia, hän luettelee.
Suunnilleen kerran kahdessa vuodessa
Järjestelmät käynnistyvät Toivosen mukaan automaattisesti sähkökatkon sattuessa. Laitteiden kuntoa valvotaan säännöllisesti, ja myös niiden käynnistymistä valvotaan.
– Varavoimakoneita myös huolletaan jatkuvasti ja koekäytetään kerran kuussa.