Vakuutusyhtiö LähiTapiolasta kerrotaan, että kilpailu työvoimasta on lisännyt kysyntää työnantajien tarjoamille lisäeläkkeille.
– Tyypillisesti lisäeläkkeitä pohditaan asiantuntijaorganisaatioissa ja aloilla, joissa kilpailu parhaista osaajista on kovaa ja halutaan sitouttaa avainhenkilöitä, LähiTapiola Pääkaupunkiseudun myyntijohtaja Assi Kokko kertoo.
Kokon mukaan tyypillisin lisäeläkkeen valitseva yritysasiakas on yrittäjä, joka palkitsee ja sitouttaa henkilöstöään ja samalla täydentää omaa yrittäjän eläketurvaansa ryhmäeläkkeellä.
– Olemme havainneet, että kilpailu työvoiman saatavuudesta ja huoli lakisääteisen eläkkeen riittävyydestä on lisännyt meidän asiakkaissamme ryhmäeläkkeiden kysyntää.
Keskimäärin lisäeläkettä yli 700 kuussa
Kokon mukaan vuonna 2020 LähiTapiola Henkiyhtiön maksuperusteisesta Top-ryhmäeläkevakuutuksesta maksettiin vanhuuseläkkeen päälle keskimäärin 729 euroa kuussa.
– Tähän keskiarvoon vaikuttaa luonnollisesti, kuinka nopealla aikavälillä kertyneen säästön nostaa.
Kyse on LähiTapiolan yritysasiakkaiden työntekijöilleen ottamista lisäeläkkeistä. Summaan eivät kuulu vanhemmat etuusperusteiset lisäeläkkeet eivätkä yritysten yksilölliset eläkevakuutukset.
Maksuperusteisessa lisäeläketurvassa etuudet määräytyvät suoritettujen vakuutusmaksujen ja vakuutusmaksujen sijoittamisesta saadun nettotuoton perusteella.
Suosio kasvussa?
Kokon mukaan LähiTapiolassa ei ole valtakunnallisia tietoja lisäeläkkeiden määristä tai kehityksestä. Tietoja työnantajien maksamilla lisäeläkkeillä vakuutettujen määrästä ei ole myöskään Finanssiala ry:ssä.
