Jokerien faniryhmä ymmällään oikeusministeriön ukaasista

Jokeri-fanien kausi päättyi pronssijuhliin.
Jokeri-kannattajia viime kaudella.LEHTIKUVA
Julkaistu 28.08.2012 10:45(Päivitetty 30.08.2012 13:27)

SM-liigaseura Helsingin Jokerien faniryhmä Eteläpääty ry:n puheenjohtaja ei ymmärrä joukkueen saamaa huomautusta oikeusministeriöltä.

Nelosen uutiset kertoi eilen, että oikeusministeriö lähetti paimenkirjeen Jokerien hallituksen puheenjohtajalle Harry Harkimolle. Kirje liittyy Jokerien kannattajien väitettyyn huonoon käytökseen.

Nelosen mukaan Jokerien fanien nettisivuilla on ollut ruotsin kielen vastainen kampanja, ja paikallisvastustaja HIFK:sta on levitetty solvaavia mainoksia. Eteläpääty ry:n puheenjohtaja Kimmo Virtanen ihmettelee asiaa yhdistyksen sivuilla.

– Uutisointi jättää epäselväksi, mistä nettisivuista puhutaan, mutta tietääkseni ainakaan jokerifanit.netissä ei kummoisia kampanjoita ole järjestetty, jos joku ehkä joskus rumasti on sanonutkin. Tulkitsen, että kyse on todennäköisesti satunnaisista facebook-yhteisöistä tai vastaavista, Virtanen kirjoittaa.

Virtanen arvelee, että HIFK:ta solvaavilla mainoksilla tarkoitetaan tarroja, joissa lukee "Pissa på IFK" (pissaa IFK:n päälle). Hän ei kuitenkaan näe tässä ruotsin kielen vastaisuutta ja muistuttaa, että tarrojen takana ei ole faniyhdistys, vaan yksittäiset henkilöt.

Elokuun alussa HIFK:n ruotsinkielisiä bussipysäkkimainoksia sotkettiin ja jupakassa myös se on linkitetty Jokeri-kannattajiin. Virtanen sanoo, että paikallisvastustajan kielitaustalle on kyllä vuosien saatossa irvailtu, mutta hän ei muista kenenkään tosissaan osoittaneen vihaa suomenruotsalaisia kohtaan.

– IFK:n kadunvarsimainosten sotkeminen voitaneen laskea aidosti tuomittavaksi ruotsin kielen vastaiseksi kannanotoksi, jota en ole joutunut reilun parinkymmenen fanivuoteni aikana usein onneksi näkemään, Virtanen kirjoittaa ja muistuttaa, että Jokereidenkin faniyhdistyksessä on "kohtuullinen edustus" suomenruotsalaisia.

Jokereille huomautus oikeusministeriöltä – Kekäläinen vastaa

Tuoreimmat aiheesta

Jokerit