Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Jarno Limnell: Näihin viiteen toimeen Venäjä turvautuu nöyryytyksen jälkeen – "Ainoa keino Putinille kasvojen säilyttämiseen"

2:54Putinille satelee nyt kritiikkiä kotimaassa aivan uudella tavalla:"Täytyy ymmärtää, että on mahdotonta päihittää Ukraina"Katso myös: Putinille sataa nyt Venäjällä ennennäkemätöntä kritiikkiä – rohkea ulostulo suorassa lähetyksessä.
Julkaistu 14.09.2022 10:21
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Venäjä ei tule taipumaan rauhaan ja sitoutuu sotaan valtaisista tappioista huolimatta, kirjoittaa sotatieteiden tohtori Jarno Limnell Twitterissä.

Ukraina on ottanut sodassa itselleen aloitteen onnistuneella vastahyökkäyksellään Koillis- ja Itä-Ukrainassa. Venäjän joukot ovat joutuneet peräytymään, ja Ukraina on vapauttanut miehittäjiltä tuhansia neliökilometrejä vallattuja alueita ja satoja asutuskeskuksia.

Sotatieteiden tohtori Jarno Limnell kirjoittaa Twitterissä, että tappioista huolimatta Venäjä sitoutuu sotaan Vladimir Putinin johdolla.

– Sota Ukrainassa on Ukrainassa eksistentiaalinen, taistelu valtiollisesta olemassaolosta. Putinille kyse on puolestaan imperialistisesta olemassaolon sodasta, jota ei voi hävitä – siksi Venäjä ei tule taipumaan rauhaan, hän kirjoittaa.

Limnell arvioi vastoinkäymisten valloitussodassa johtavan viiteen painopisteeseen Venäjällä:

  1. Sisäisen kritiikin estäminen
  2. Sotatilanteen kääntäminen uhrauksista välittämättä
  3. Tuen hankkiminen ulkomailta
  4. Turhautumisen purkaminen länsimaiden suuntaan
  5. Pyrkimys aloitteen takaisinottamiseksi

Venäjän yksi tärkeimmistä tavoitteista tulee nyt olemaan sotaonnen kääntäminen uhrauksista ja sotarikoksista välittämättä.

– Tähän Venäjä tulee viime kädessä käyttämään kaikki mahdolliset keinot. Sotatoimet eivät välttämättä rajoitu tässä logiikassa ainoastaan Ukrainaan.

Lue myös: Kommentti: Tsaarilla ei ole vaatteita

Avain sodan loppumiseen

Putin on sitonut koko arvovaltansa Ukrainan "vapauttamiseksi natseista". Putin ei tule viime päivien nöyryytystä nielemään, ja hänelle on tärkeää ottaa aloite takaisin.

– Aloitteen palauttaminen itselleen on Venäjän strateginen tavoite, ja ainoa keino Putinille kasvojen säilyttämiseen nykytilanteessa, Limnell näkee.

Tähän ei Ukraina voi kuitenkaan alistua.

– Aloite on pidettävä Ukrainan käsissä, se on avain sodan loppumiseen.

Lue myös: Ukrainan suurlähettiläs CNN:lle: Kun venäläiset eivät pakene, he tekevät pelkurimaisia hyökkäyksiä siviilejä vastaan – MTV seuraa sotaa

Ukrainan sotaUkrainaVenäjäVladimir PutinUlkomaat
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta
MTV Uutiset

Seppo Haaparanta työskentelee MTV Uutisissa uutispäällikkönä ja uutistoimittajana.

Uutispäällikkönä Seppo Haaparannan vastuulla on uutispäivästä vastaaminen MTV Uutisten digitaalisilla alustoilla. Toimittajana hän seuraa uutisia laajalla skaalalla.

Uutisvinkit ja yhteydenotot: 

Lisää aiheesta:

"Parisataatuhatta venäläistä, mitä väliä" – Pekka Toverilta pahaenteinen kuvaus PutinistaZelenskyi AP:lle: Tappio Bahmutissa voi altistaa Ukrainan kompromisseille – "Jos Putin haistaa heikkoutemme…"ISW: Putin voi syyttää itseään surkeasta sotamenestyksestä – "Hän on sivuuttanut ja viivästyttänyt välttämättömiä päätöksiä"Kenraali: Käsillä saattaa olla Ukrainan sodan tärkein käännekohta, kunhan lännen tuki jatkuu – venäläissotilaiden lopulliselle romahdukselle lukuisia perusteitaNavalnyin liittolaisen mukaan HIMARS muutti sodan ja Putin hinkuu nyt aselepoa: "Marsalkka Kylmyys kutsutaan pelottelemaan eurooppalaisia""Kiova on tietyllä tavalla pyyhitty Venäjän tavoitteista pois" – näin Ukrainan sodan tilanne on muuttunut

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 15:59
    Venäjä

    Guardian: Venäjän sotilastiedustelu uhkaillut belgialaisia poliitikkoja ja talouspomoja – Mika Aaltola: "Vakava eskalaatio"

  • 11:31
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi: Ukrainan edustajat neuvottelevat Yhdysvalloissa lähipäivinä

  • 05:54
    Yhdysvallat

    Politico: Yhdysvaltain ja Venäjän edustajat viikonloppuna Floridaan Ukraina-tapaamiseen

  • Eilen18:02
    Venäjä

    Putin: Lännen väitteet Venäjän uhasta ovat valetta

  • ti22:07
    Rauhantunnustelut

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"