Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jarmo Koski muistelee rooliaan Seppo Taalasmaana: Itsemurhayritystä oli raskasta näytellä

Julkaistu 24.01.2017 20:01

MTV VIIHDE

Salkkareissa legendaarista Seppo Taalasmaata näytellyt Jarmo Koski uskoo, että Sepon paluu sarjaan olisi katsojien palvelemista. 

Näyttelijä Jarmo Koski antoi kasvonsa Seppo Taalasmaalle 14 vuoden ajan. Hän kantaa hahmoa mukanaan yhä kolme vuotta lähtönsä jälkeen. Kun hän astuu ulos kotiovestaan, hän on suomalaiselle mieluummin Seppo Taalasmaa kuin Jarmo Koski.

– Ei minun tarvitse kuin lähikauppaan lähteä, niin jo joku fani tunnistaa minut ja pyytää palaamaan sarjaan. Moni on myös uhonnut, että ei aio enää katsoa sarjaa ennen kuin Seppo palaa Pihlajakadulle. Ihmiset haluavat myös ikuistaa itsensä ”Sepon” rinnalla ja ottaa niin kutsuttuja selfietä kanssani. Se on ihan uusi villitys, Koski kertoo MTV:lle.

Häntä huomio ei haittaa, sillä hän ehti tottua siihen 14 Salkkarit-vuoden aikana.

– On täysin ymmärrettävää, että Seppo on jäänyt ihmisten mieleen. Hän oli hahmo, johon oli helppo samaistua.

Miehelle on jäänyt elävästi mieleen Sepon elämää varjostanut alkoholismi ja sen myötä kasaantuneet ongelmat.

Salatut elämät – Seppo (Jarmo Koski)
Seppo Taalasmaan alkoholismi ajoi miehen käyttämään viimeistä oljenkortta.

Aikoinaan katsojiakin järkyttänyt kohtaus, jossa Seppo yrittää itsemurhaa hirttäytymällä, oli Kosken mukaan kovan työn takana.

– Sepon itsemurhayritystä oli emotionaalisesti raskasta näytellä, vaikka kuinka yritin olla ammattimainen ja laittaa omat tunteeni syrjään. Sarjaa teki niin sydämensä pohjasta ja eläytyi hahmon elämään. Se, mitä tapahtuu hahmon elämässä, ei voi olla täysin vaikuttamatta omaan mielialaan. Niin se menee, että itsensä kautta näitä rooleja elää, Koski sanoo.

Jos Jarmo Koskea pyydettäisiin nyt mukaan sarjaan, miten hän vastaisi?

– Neuvotteluyhteys tuotannon kanssa on avattu. Sarjasta ei koskaan tiedä, koska mitä vain voi tapahtua. Jos Sepolle keksittäisiin joku uusi kulma tai juonenkäänne, voisin kuvitella palaavani. Olisihan se katsojien palvelemista, mies sanoo.

Salatut elämät arkisin MTV3-kanavalla kello 19.30. Jaksot katsottavissa myös MTV Katsomossa. 

Lisää aiheesta:

Ulla Taalasmaa poistuu Salkkareista – näyttelijä Maija-Liisa Peuhu, 81: "Nyt on toisten vuoro vetää"Suosikkihahmo palasi Salkkareihin ja katosi saman tien ruudusta – näyttelijä Jarmo Koskelta iloisia uutisia: "Semmoinen pieni rupeama on tulossa…"Jarmo Koski nähdään jälleen Seppo Taalasmaana: "Uskon, että tämä on faneille ilonaihe"Salkkarit-tuottaja paljastaa: Seppo Taalasmaa voi oikean hetken tullen palata PihlajakadulleSeppo Taalasmaata näytellyt Jarmo Koski muistelee Salkkareita: Minua pyydetään päivittäin takaisinSalkkarit-Ismon saappaissa 17 vuotta – Esko Kovero kertoo huippuhetket ja vaikeat vaiheet