Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Sarasvuolta kova avautuminen IS:lle – tuhansien eurojen vaalirahoitus loppui, kun poliitikot aiheuttivat pettymyksen: "Se alkoi suoraan sanoen v***ttaa"

2:02Jari Sarasvuosta tuli Dimitri Hagert, eikä yhteenkään työhaastatteluun tullut kutsuaVideo: Kun Jari Sarasvuosta tuli Dimitri Hagert, hänelle ei tullut kutsua yhteenkään työhaastatteluun – "Paitsi että se on laitonta, niin onhan se helvetin tyhmää"MTV
Julkaistu 06.04.2019 09:54
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Yrittäjä ja puhumisen ammattilainen Jari Sarasvuo kritisoi rajusti poliitikkoja Ilta-Sanomien haastattelussa.

Sarasvuo kertoo antaneensa 2010-luvun eri vaaleihin kymmeniä tuhansia euroja vaalitukea, josta nimettyä on IS:n selvityksen mukaan ollut 7 000 euroa. Virallisesti Sarasvuo on tukenut Paula Lehtomäkeä (kesk) ja Maria Guzeninaa (sd).

Tuen jakaminen loppui kuitenkin vuoden 2015 eduskuntavaaleihin – syynä "maan tapa". Rahat menivät Sarasvuon mukana poliitikkojen elintapojen sponsorointiin.

– Osa niistä tukea saaneista tyypeistä alkoi haalia itselleen kaikenmaailman etuisuuksia, ja se alkoi suoraan sanoen v***ttaa mua, Sarasvuo kommentoi IS:lle.

Tulevissa vaaleissa mediapersoona ei aio edes äänestää.

Surullinen Kaikkosen kohtalosta

Vuoden 2008 vaalirahakohun yhteydessä Sarasvuo kertoo saaneensa pyyntöjä poliitikoilta siitä, ettei hän kertoisi julkisesti jakamistaan tuista.

Kohun keskiöön noussut keskustalainen Nuorisosäätiö oli Sarasvuon mukaan vain "pisara meressä".

– Omaa oikeustajuani on syönyt se, että ns. ”paremmat piirit” onnistuivat piilottamaan vaalirahakikkailunsa ja pääosa loasta kaatui keskustan maalaisserkkujen niskaan. He eivät olleet yhtä hyviä vaalirahan piilottajia.

Lisäksi Sarasvuo puolustaa Ilta-Sanomien haastattelussa keskustan Antti Kaikkosta, joka joutui myrskyn silmään Nuorisosäätiön puheenjohtajana. Kaikkonen sai vaalirahasotkusta tuomion, jonka takia hänen ja ex-kumppaninsa Satu Taiveahon adoptioprosessi kaatui.

Lisää aiheesta:

Matkoja Taiwaniin, Israeliin, Qatariin ja Kiinaan – nämä kansanedustajien lahjat ovat herättäneet arvosteluaJahdataanko Sanna Marinia ikänsä ja sukupuolensa takia? "Jos Antti Rinne olisi heilunut Coronan kanssa tanssilattialla..." – Pöllöraati pohti poliitikkojen moraalikatoaPikavippikierteeseen ajautunut Jani Toivola avoimena velkojen aiheuttamasta häpeästä – "Asiat olivat liian kipeitä ja tuoreita"Tämän miehen viesteihin Kulmuni kaatui – keskustavaikuttajien taustapiru Kari Jääskeläinen kuvaili lehdessä itseään bulldogiksi: "Puren niin kauan kuin tarvitaan"Brother Christmasin viimeinen sana: Uutuuskirjassa annetaan rajua kritiikkiä mediaa kohtaan – ”Toimittajat suorastaan päättivät tuhota minut”IS: Kohu Jani Toivolan ympärillä laajenee – yhteensä yli 30 000 euron kouluvierailupalkkiot piilotettiin säätiön papereista
Jari SarasvuoPolitiikkaAntti KaikkonenRahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jari Sarasvuo
  • 16.7.18:01
    Virpi Sarasvuo

    Virpi Sarasvuo julkaisi harvinaisen otoksen: "Kanssasi on hyvä"

  • 12.6.11:30
    Huomenta Suomi

    Jari Sarasvuo yllätettiin laskuvarjohypyllä 90-luvulla: "Pelotti aivan valtavasti"

  • 03.01.202411:49
    Seurapiirit

    Tällaista tuhoa tulipalo teki Jari Sarasvuon kodissa

  • 22.10.202316:19
    Televisiot

    Simo Rantalainen väleistään Jari Sarasvuohon: "Se toimi vain työpaikalla"

  • 06.09.202312:00
    Politiikka

    Mikä on politiikan syntien puoliintumisaika? Nyt kommentoi piispa: "On joku piste, jossa syyllisyys ja häpeä loppuvat"