Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
2014 Getty Images
Julkaistu 20.04.2020 19:43(Päivitetty 20.04.2020 19:50)
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Jääkiekkoilija Kristian Näkyvällä, 29, todettiin helmikuussa kivessyöpä. Leijonistakin tutun puolustajan diagnoosista kertoi tuolloin pelaajan seurajoukkue Örebro HK. Nyt näkyvä kertoi sairaudestaan ensimmäistä kertaa C Moren Urheilusuora-ohjelmassa.

Suomessa alun perin JYPin takalinjoilla tunnetuksi tulleen Näkyvän syöpä operoitiin helmikuussa. Helsingin Kiekko-Tiikerien kasvatti kertoo nyt syöpähoitojen olevan takanapäin. 

– Löysin kasvaimen itse, erillisen patin, toisesta kiveksestä. Otin lääkäreihin yhteyttä ja pääsin tutkimukseen. Sain parin viikon jälkeen vahvistuksen, että kyseessä on kivessyöpä, Näkyvä kertoi C Moren Urheilusuorassa sairauden havaitsemisesta.

– Kerroin heti diagnoosin jälkeen ensimmäisellä viikolla asiasta joukkueelle ja seuralle. Pääsin leikkaukseen kahden viikon jälkeen tiedosta.

Näkyvä kertoo sairauden ennusteen olevan tällä hetkellä todella hyvä.

– Olen ollut sytostaattihoidoissa ja tänään oli viimeinen kerta. Ne ovat osaltani todennäköisesti nyt tehty. Tästä eteenpäin tehdään vain seurantaa, etäpesäkkeistä ei vielä ole tietoa. Tästä eteenpäin pystyn toivottavasti elämään ihan normaalia terveellistä elämää.

LUE MYÖS: NHL-kiekkoilija Leo Komarov, 33, pakeni maailman pahimmasta koronapesäkkeestä – ”Tuli äkkilähtö”

Jääkiekkoilija Kristian Näkyvä puhuu nyt ensimmäistä kertaa vakavasta kivessyövästään – vieraskannattajien häkellyttävä ele liikutti: "Ei sitä osannut kuvitella etukäteen"

Näkyvä korostaa tukiverkostonsa merkitystä sairauden keskellä. Henkistä apua on ollut saatavilla niin omien läheisten kuin joukkuetovereidenkin puolelta.

– Yhteydenottoja on tullut läheisiltä paljon. Tuntuu, että on lähentynyt oman perheen, sukulaisten ja kavereiden kanssa. Sydämellisen suuri kiitos kaikille, jotka ovat jaksaneet minua tukea.

– Tuolloin torstaina, kun menin leikkaukseen, meillä oli vieraspeli Frölundaa vastaan. Siellä oli jo iso lakana katsomossa, jossa luki "Tsemppiä Kristian!".

Örebron kannattajat teettivät myös esimerkiksi t-paitoja Näkyvän nimellä, joiden tuotot ohjattiin syöpäsäätiön hyväksi.

Tulevaisuuden työpaikasta ei ole vielä varmuutta, mutta Näkyvä toivoo voivansa jatkaa Örebrossa. SM-liiga ei ole Näkyvän uralla tällä hetkellä "ainakaan ykkösvaihtoehto".

Näkyvä pelasi ennen diagnoosiaan toista kauttaan Örebrossa. Aiemmin hän on pelannut Ruotsissa myös Luleåssa ja Lingköpingissä. Vyöltä löytyy myös yksi kausi Pohjois-Amerikasta AHL-seura Milwaukee Admiralsista.

Katso Näkyvän haastattelu kokonaisuudessaan artikkelin videosta.

JääkiekkoKristian NäkyväUrheiluSyöpä
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka
MTV Uutiset

Anssi Shemeikka työskentelee MTV Urheilussa toimittajana niin Tulosruudun kuin verkkouutisoinninkin puolella. Shemeikkaa voi lähestyä sähköpostitse osoitteeseen anssi.shemeikka@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Ikävä uutinen SM-liigan ykköstähdestä Leevi TukiaisestaTaas eliittimaalivahti SM-liigan tähtitehtaalta – tyttöystäväkin torjuu kiekkoja: "Hauska juttu tässä on se..."Suomalaiskiekkoilijalta koruton havainto kohutusta olympia-areenasta – korjaa somessa levinneen väitteenSport jatkaa tyhjennysmyyntejään – ruotsalaistähti siirtyy KärppiinKatri teki positiivisen raskaustestin 3 kuukautta tv-kuvausten jälkeen – ensimmäisessä ultrassa paljastui järkyttävä uutinenSyöpä ja kuolema saivat Sarahin ja Riikan auttamaan muita – "Elämässä täytyy olla muutakin kuin sairaus"

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 18:31
    Liiga

    Veli-Matti Savinaiselta raivoisa ulosajoepisodi! Valtavat jäähyminuutit

  • 17:35
    Liiga

    Paha näky: Antti Raanta ulos

  • 17:05
    Liiga

    Raimo Helmisen ulosajolle täystyrmäys! – "Kaivoi tahallaan"

  • 09:32
    Liiga

    HIFK:n maali vietiin – Lasse Kukkonen on pöyristynyt säännöstä: "Ihan väärin"

  • 08:19
    NHL

    NHL:ssä ennennäkemättömät hattutemppukarkelot