Italian entinen pääministeri ja EKP:n entinen pääjohtaja katsoo, että EU-alueella tarvitaan 750-800 miljardin euron arvosta vuotuisia lisäinvestointeja.
Euroopassa olisi tarve siirtyä kohti yhteisten joukkovelkakirjojen laskemista, katsoo Mario Draghi tuoreessa EU:n kilpailukykyä käsittelevässä raportissaan. Italian entinen pääministeri ja Euroopan keskuspankin entinen pääjohtaja esitteli odotetun raportin Brysselissä tänään yhdessä EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin kanssa.
EU:n olisi siirryttävä yhteisten turvallisten omaisuuserien säännölliseen liikkeeseenlaskuun, ja tavoitteena tulisi olla jäsenvaltioiden yhteisten investointihankkeiden mahdollistaminen ja pääomamarkkinoiden yhdentyminen, hän kirjoittaa.
Raportin mukaan EU-alueella tarvittaisiin noin 750–800 miljardin euron arvosta vuotuisia lisäinvestointeja, eikä se onnistu ilman julkista tukea.
Draghin ja hänen tiiminsä raportti tähtää siihen, että Eurooppa saisi tuottavuuttaan merkittävästi ylös uusilla innovaatioilla ja halvalla uusiutuvalla energialla. Samaan aikaan Eurooppaan täytyisi luoda enemmän turvallisuutta ja vähentää haitallisia riippuvuuksia.
Lue myös: Suomesta uusi miljardibisnes? Kaikki on kiinni tästä mittanauhan pätkillä tuunatusta, linnunpöntön kokoisesta vekottimesta
Tiedotustilaisuudessa Draghi muun muassa sanoi, että Euroopassa tuotekehitykseen investoivat yhä eniten samat yhtiöt kuin 20 vuotta sitten.
Samaan aikaan toimintaympäristö on muuttunut, kun Kiina on vähemmän avoin, Venäjän halpa energia on menetetty ja Euroopan väestö ei enää kasva. Lisäksi puolustukseen joudutaan jälleen kiinnittämään huomiota.
– Nyt enemmän kuin koskaan meidän täytyy luottaa tuottavuuteen. Mutta tuottavuus on heikkoa, hän sanoi.
Syvemmät sisämarkkinat, enemmän teollisuuspolitiikkaa
Draghin raportissa on käsitelty useita EU:n kilpailukyvyn puutteita ja ratkaisuja niihin. Aiemmin tänä vuonna vastaavia ohjenuoria on haettu muun muassa Italian toiselta entiseltä pääministeriltä , jonka raporttiin löytyy myös yhtymäkohtia.