
Insuliinijutun syyttäjä Anu Mantila vaatii, että 27-vuotias insuliinimyrkytyksistä epäilty sairaanhoitaja määrätään mielentilatutkimukseen. Mantila vaati loppulausunnossaan myös, että epäilty pidetään edelleen vangittuna.
Valtionsyyttäjä Mantilan mukaan nokialaishoitaja syyllistyi tekosarjaan 20 päivän sisällä viime kesänä. Häntä syytetään sukulaislapsen murhan yrityksestä Kurussa sekä kehitysvammaisen murhasta ja kahdesta pahoinpitelystä Ylisen kuntoutuskeskuksessa Ylöjärvellä.
- Jokaisessa tapauksessa tekotapa on sama; lääkkeitä antamalla tai insuliinia pistämälle. Uhreille ominaista on heidän avuttomuutensa, Mantila sanoi.
Mantilan mukaan syytteistä raskaimman eli kehitysvammaisen murhan näyttö on riittävä, mutta tekosarjan motiivi jää epäselväksi.
- Tekoja on vaikea ymmärtää, mutta ottaen huomioon hänen luonteensa ja toisten hoitajien kuvaukset, voimme vain kysyä, onko kyse sairastuneesta ja huomionhakuisesta persoonallisuudesta, Mantila sanoi.
- Hoitajat ovat kuvanneet häntä henkilönä, joka teki mitä tahtoi ja käyttäytyi normaalista poikkeavalla tavalla. On puhuttu myös normaalista poikkeavasta työtavasta.
- Murha tarkoittaa sitä, että se vaatii vakaata harkintaa ja toteuttaa sen. Tekijä on luonteeltaankin määrätietoinen, Mantila totesi loppulausuntosa päätteeksi.
"Kukaan muu ei voi olla syyllinen"
Syyttäjä käytti loppulausunnossa poissulkevaa perustelua: Kukaan muu kuin 27-vuotias sairaanhoitaja ei ole mahdollinen syyllinen Kurun ja Ylisen tapahtumiin, toistui puheessa useasti.
- Epäilty tiesi vauvan päivärutiinit, ja hänen musta kangaslaukkunsa oli lauantaina tekopaikan eli saunamökin terassilla. Hän ei saunonut muiden naisten kanssa, vaan syy viedä laukku terassille oli joku muu, Lammi aloitti.