Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyvinvointialueiden toiminta on alkanut ilman suuria häiriöitä – palkanmaksupäivä on isoin jännityksen aihe

7:49Hyvinvointialueet aloittavat vuodenvaihteessa – mikä kunnissa muuttuu?Katso videolta, miten kuntapäättäjät ennakoivat hyvinvointialueisiin siirtymisen sujuvan (22.12.2022)
Julkaistu 02.01.2023 11:02

MTV UUTISET – STT

Loppukiri on ollut kova, sanoo muutosjohtaja Ahonen valtiovarainministeriöstä.

Uusien hyvinvointialueiden toiminta on alkanut yllättävänkin hyvin, kertoo muutosjohtaja Ville-Veikko Ahonen valtiovarainministeriöstä. Ongelmat ovat olleet odotetun kaltaisia, eikä mitään suuria häiriöitä ole tullut tietoon.

Työntekijöiltä on muun muassa puuttunut tunnuksia eivätkä he ole siten päässeet kirjautumaan koneelle. Asiakkaiden osalta ei ole tullut tietoon ongelmia, Ahonen kuvasi tilannetta tänään aamupäivällä.

Ahosen mukaan tilanne on ollut samankaltainen joka puolella maata eli isompaa vaihtelua eri hyvinvointialueiden välillä ei ole ollut.

– Loppukiri on ollut kova, Ahonen kuvaa STT:lle loppuvuoden valmisteluja.

Lue myös: MTV-kysely: Sote-uudistukseen varatut rahat eivät riitä – "On supistettava kaikista palveluista"

Joitain yllätyksiä voi toki vielä tulla, kun arjen alettua esimerkiksi perusterveydenhuollossa on palattu laajemmalla joukolla töihin.

Isoin jännityksen aihe on Ahosen mukaan ensi viikon perjantai, joka on hyvinvointialueiden ensimmäinen palkanmaksupäivä.

Hyvinvointialuejohtajat kokoontuvat ensi viikolla arvioimaan, miten toiminta on lähtenyt käyntiin ja miltä palkanmaksun tilanne näyttää.

Vastuu sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen järjestämisestä siirtyi tämän vuoden alussa kunnilta ja kuntayhtymiltä hyvinvointialueille. Näitä alueita on 21.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

6:16Sotealueiden johtajien mukaan rahoitus ei riitä, ministeriön mukaan häiriöitä luvassa tammikuussaKatso uutisjuttu – MTV:n sote-kysely: "Rahat eivät riitä"

Uudistus ei tuonut maailmanloppua Kanta-Hämeessä

Kanta-Hämeessä ei ole ilmennyt asiakkaille näkyviä ongelmia uuden hyvinvointialueen ensimmäisinä päivinä.

– Ensimmäiset vauvat on saatu maailmaan ja rakennuspalot sammutettua, hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen kertoo STT:lle.

Uusien järjestelmien kanssa on Naukkarisen mukaan ollut ymmärrettävästi opettelua. Hänen tietääkseen henkilöstön it-tukipalvelut eivät ole kuitenkaan ruuhkautuneet.

– Kaiken kaikkiaan en osaa löytää tästä tällä hetkellä mitään kovin dramaattista. En ole kovin shokissa siitä, että yhden yön kuluessa hallinnollisella päätöksellä ei sotessa taivas auennut tai maailmanloppu tullut, Naukkarinen sanoo.

Lue myös: Hyvinvointialueet aloittavat vuoden alussa – tätä se tarkoittaa kunnissa

Muutaman viikon kuluessa selviää, kuinka isommat asiat, kuten palkanmaksut, sujuvat uusin järjestelmin. Kanta-Hämeen hyvinvointialue tiedottaa korostetun matalalla kynnyksellä, jos laajoja ongelmia ilmenee.

Palvelut pelaavat Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen johtaja Tarmo Martikaisen mukaan arki on alkanut uudistuksen jälkeen rauhallisesti.

– Tällä hetkellä kaikki tuntuu toimivan, palvelut kyllä pelaavat. Paljon on sellaisia yksityiskohtia, unohtuneita käyttäjätunnuksia ja salasanoja. Jotain työvuorosuunnittelua on voitu joutua käsin tekemään, Martikainen kertoo STT:lle.

Martikaisen mukaan vaatinee vielä kaksi–kolme viikkoa, ennen kuin uuden hyvinvointialueen todellisuus alkaa näkyä.

Lue myös: Kaikki tämä muuttuu vuodenvaihteessa: Luvassa suomalaisten arkeen vaikuttavia lakeja ja muutoksia etuuksiin

Ydintoiminta turvattu Pohjois-Pohjanmaalla

Myös Pohjois-Pohjanmaalla arki on alkanut kohtuullisen hyvin hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoman mukaan.

– Ei täysin ongelmitta ja vaivatta, mutta ydintoiminta on saatu turvattua, Luoma kertoo STT:lle.

Sosiaalihuollon asiakastietojärjestelmät, terveydenhuollon potilastietojärjestelmät sekä pelastusalan järjestelmät on Luoman mukaan saatu toimintaan.

Lue myös: Katso lista rahaeduista: Näin verotuksen vähennykset muuttuvat vuodenvaihteessa

Ennakkovarautumisesta huolimatta haasteita on ollut kuitenkin talous- ja henkilöstöhallinnon tietojärjestelmissä. Osa työntekijöistä ei ole esimerkiksi päässyt tarkastamaan palkkansa oikeellisuutta.

Tämän ei kuitenkaan odoteta aiheuttavan massiivisia ongelmia palkanmaksuun.

– Valtaosalla työntekijöistä nämäkin järjestelmät toimivat suunnitellulla tavalla, Luoma sanoo.

Lisäksi osalla Oulun kaupungin työntekijöistä on ollut ongelmia pääsyssä vanhaan sähköpostiosoitteeseensa. Luoman mukaan asiaa ratkotaan.

– Tilanne varmasti elää kaiken aikaa, hän sanoo.

Lue myös: Varoitus taloustieteilijältä: Suomella ei ole varaa nykyisen kaltaisiin julkisiin palveluihin – edessä kiperä paikka

Autojen polttoainekorteissa ongelmia Pirkanmaalla

Pirkanmaan hyvinvointialueen toiminta on alkanut vuodenvaihteessa ilman merkittäviä häiriöitä. Asiakkaiden asiointiin vaikuttavia laajoja ongelmatilanteita ei sunnuntaisen tiedotteen mukaan ollut havaittu.

Joitakin henkilöstön asiointiin ja sisäisiin palveluihin vaikuttavia ongelmatilanteita sen sijaan on ollut.

Esimerkiksi joidenkin työssä käytettävien autojen polttoainekorteissa oli sunnuntaina löydetty ongelmia.

Myös Satakunnan hyvinvointialueella vuosi on alkanut ilman suurempia häiriöitä. Tänään julkaistun tiedotteen mukaan asiakkaiden asiointiin vaikuttavia laajoja ongelmatilanteita ei ole havaittu.

– Pieniä käytännön ongelmia on ilmennyt lähinnä tietojen ohjautumisessa oikeisiin osoitteisiin, hyvinvointialueen tiedotteessa kerrotaan.

Henkilöstöpalveluissa tehdään Satakunnassa edelleen tarkistustyötä, jotta tammikuun palkanmaksua varten tarvittavat tiedot olisivat kaikilla työntekijöillä oikein.

Lue myös: HS: Yksikään hyvinvointialue ei ole jäämässä plussalle ensi vuonna – tappioita tulossa yhteensä satoja miljoonia euroja

Juttua päivitetty kauttaaltaan 2.1.2023 kello 12.19.

Lisää aiheesta:

Palkanmaksut onnistuneet hyvinvointialueilla pääosin hyvin – "Ei napakymppi, mutta kohtuullisen hyvä suoritus"Vuosi vaihtui, soteuudistus alkoi – "13.päivä perjantaina nähdään, kuinka paljon palkkoja jää maksamatta"Ministeriö MTV Uutisille: Sote-uudistus aiheuttaa todennäköisesti häiriöitä alkuvuodesta – "Jännän äärellä eletään"Hyvinvointialueet valmistautuvat aloittamaan toimintansa sumuisissa talousnäkymissä – "Kuin heittäisi tikkaa silmät kiinni"MTV-kysely: Sote-uudistukseen varatut rahat eivät riitä – "On supistettava kaikista palveluista"Uudet hyvinvointialueet kaipaavat satojen miljoonien lisärahoitusta – Länsi-Uusimaa uhkaa viivästyttää sote-uudistusta: "Emme ehdi vuoden 2023 alkuun"
SoteYhteiskuntaTerveys ja hyvinvointiSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • Eilen17:07
    Eduskunta

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta

  • ti10:26
    Työelämä

    Tehyn Rytkönen kiivastui hallituksen uudistuksesta: "Se on alamme syöpä" – tunteet kuumenivat suorassa lähetyksessä

  • ti06:52
    Kunnat

    Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta usealla vain nipin napin

  • 19.10.18:00
    Lastensuojelu

    Lasten laitospalvelujen hintalappu nousi liki 150 miljoonalla vaikka lasten sijoitukset vähenivät – "Täysin kestämätöntä"

  • 18.10.12:40
    MTV Uutisextra

    Ministeri MTV:lle: Suomen huumekriisiin vapaaehtoista pakkohoitoa – tätä se tarkoittaa