Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien EM-unelma omissa kynsissä – "Lokakuun matsien painoarvo kasvoi"

imago images / DeFodi/ All Over Press
Julkaistu 09.09.2019 15:06

MTV URHEILU - STT

Huuhkaja on Euroopan suurin pöllö, mutta jalkapallokentällä se jää vielä isompiensa taakse. Maanosansa jalkapallomaailmaa jo valmiina valloittamaan ollut Suomen miesten maajoukkue eli tuttavallisemmin Huuhkajat jäi EM-karsintalohkossa kahdesti Italiasta jälkeen. Kuten kai pitikin.

Sunnuntain myöhäinen karsintapeli Tampereen Ratinassa päätti Huuhkajien voitokkaat peräkkäislennot neljään, kun nelinkertainen maailmanmestari Italia haki kuudennen voittonsa kuudesta karsintapelistä. Suomen se kaatoi maaliskuussa kotonaan 2–0 ja sunnuntaina varsin värikkäiden vaiheiden jälkeen 2–1.

Suomen tilanne on tappiosta huolimatta valoisa, vaikka joitain esteitä onkin vielä ylitettävänä tiellä kohti sitä ikuista unelmaa eli paikkaa arvoturnauksessa. Kiitosta voi osaltaan lennättää Jerevaniin, jossa Armenia voitti sunnuntain varhaispelissä Suomen pahimmaksi lohkovastukseksi välillä jo ehättäneen Bosnia-Hertsegovinan. Lohkokakkonen Suomi on kiinni EM-kisapaikassa, kolmen pisteen turvin Armeniaan nähden ja viiden pisteen erolla Bosnia-Hertsegovinaan.

– Jos ajattelee tätä syyskuun kahden pelin rupeamaa, etukäteen Kreikka oli voitettava ilman muuta, ja jos Italialta tulee pisteitä, se olisi ollut bonusta päälle, päävalmentaja Markku Kanerva totesi viitaten torstain tärkeään 1–0-kotivoittoon Kreikasta.

Ja oli varmasti oikeassa. Lohkoa täysin hallitseva Italia sinetöi pääsynsä lopputurnaukseen karsinnan jatkuessa lokakuussa isännöidessään pahasti pasmansa hukannutta Kreikkaa ja voittaessaan vieraissa Liechtensteinin.

Lokakuun otteluiden painoarvo kasvoi

Kenties jo Kreikkaa vastaan tulleen ratkaisun jälkeen Italia voisi "myöntää" bonuksia lopuille vastuksilleen, kuvittelisi kyynikko. Karsiutuminen viime vuoden MM-lopputurnauksesta oli kuitenkin ylpeälle jalkapallomahdille niin nöyryyttävä, että moista "lahjoittelua" ei tällä hetkellä Italian osalta pysty kuvittelemaan. Tappio marraskuun päätöspeleissä Bosnialle tai Armenialle ei ylpeään italialaiseen jalkapallosieluun mahdu.

Huuhkajien tilannetta tuollainen pohdiskelu ei juurikaan mihinkään muuta. Unelma on ulottuvilla, tekivät muut mitä tahansa. Silmissä jo, kuin saalis Euroopan suurimman pöllön katseessa. Jahti jatkuu vierailulla Bosnia-Hertsegovinaan 12. lokakuuta ja kotiottelulla Armeniaa vastaan Turussa kolme päivää myöhemmin. Eli vastassa ensi kuussa ovat juuri ne kaksi, jotka ovat vielä iskuetäisyydellä.

– Lokakuun matsien painoarvo kasvoi, ilman muuta, Kanerva myönsi.

Parhaimmassa tapauksessa Suomelle riittää neljästä pelistä kaksi voittoa, vaikkapa kotivoitot ensin Armeniasta ja sitten marraskuun kylmyydessä Helsingissä Liechtensteinista. Bosnia-matkan ohella Huuhkaja lentää vielä marraskuussa Kreikkaan.

– Ollaan pelattu itsemme tosi hyvään asemaan. Nyt on herkullinen tilanne, kaikki on omissa käsissä, toppari Paulus Arajuuri maisteli tulevaa.

Lisää aiheesta:

Tämä tilasto kaatoi Huuhkajien haaveet MM-karsinnassa – taustalla Markku Kanervan tietoinen riskiHuuhkajien MM-karsintaurakan vaikein peli kääntyi ylitsepääsemättömäksi – "Miljardin arvoinen joukkue näkyi yksilötaitona"Maali, joka muutti Suomen naisjalkapalloilijoiden maailman – suoran EM-kisapaikan voi sittenkin saada kahta reittiä, eikä lohkovoitto vaadi ihmettäHuuhkajilla on herkullinen tilanne – Markku Kanervalta itsevarmaa puhetta: "Teemme historiaa"Näkökulma: Huuhkajilla parempi tilanne kuin moni edes ajattelee – nyt mennään kisoihin!Islanti-peli toi Huuhkajille karvaita poissaoloja – karsintamiehistö pursuaa nuoruutta
EM-karsinnatJalkapalloHuuhkajatUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-karsinnat
  • 3.9.21:03
    Huuhkajat

    Superlupaus Matias Siltanen otti kantaa siirtohuhuihin – "Ruotsiin jääminen on tietoinen päätös"

  • 19.11.202421:23
    Huuhkajat

    Se on siinä! Pikkuhuuhkajat lunasti paikan EM-kisoissa

  • 15.11.202422:34
    Huuhkajat

    Pikkuhuuhkajat-luotsi häkeltyi joukkueensa huimasta näytöksestä – "Voi hyvänen aika!"

  • 15.11.202420:36
    Huuhkajat

    Uskomaton näytös! Pikkuhuuhkajat otti jättiharppauksen kohti EM-kisapaikkaa

  • 17.10.202415:15
    Jalkapallo

    Pikkuhuuhkajat kohtaa 10 miljoonan euron superlahjakkuuden – näin Mika Lehkosuo kommentoi Huuhkajat-vahvistuksia