HS: Microsoft-kauppa tuomassa Elopille 19 miljoonan palkkiot

Nokian toimitusjohtaja Stephen Elop Helsingissä 18. joulukuuta 2011.
Stephen Elop pon saamassa melkoiset bonukset Microsoftin Nokia-kaupoista
Julkaistu 19.09.2013 17:47(Päivitetty 19.09.2013 19:13)

Nokian entinen toimitusjohtaja Stephen Elop saa yhteensä 18,8 miljoonaa euroa bonuksia ja osakepohjaisia palkkioita, jos Microsoft-kauppa toteutuu.

Tieto sisältyy Nokian ylimääräisen yhtiökokouksen tausta-aineistoon, jonka yhtiö julkisti tänään. Siitä kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Kauppasopimuksen mukaan Microsoft maksaa Elopin palkkiosta 70 prosenttia ja Nokia loput. Elopin on määrä kaupan jälkeen siirtyä Microsoftin palvelukseen johtamaan sinne siirtyviä matkapuhelintoimintoja.

Nokian ylimääräinen yhtiökokous on marraskuussa. Kokouksessa on määrä päättää Microsoft-kaupan hyväksymisestä.

Elopille maksettavat palkkiot perustuvat hänen toimitusjohtajasopimukseensa. Hän on tähän mennessä saanut Nokiasta palkkaa ja bonuksia noin 9 miljoonaa euroa.

Yhtiökokouksen tausta-aineistosta ilmenee myös, että Nokian hallituksen puheenjohtaja Risto Siilasmaa saa 500 000 euron korvauksen lisävastuustaan, kun hän toimii toistaiseksi myös Nokian väliaikaisena pääjohtajana.

(MTV3 - STT)

Osakesäästäjät: Elopin palkkio kuulostaa hurjalta

Applen toimitusjohtaja Nokiasta: Innovoi tai kuole

Nokia alkaa myydä huippukamerapuhelintaan Suomessa - laimea vastaanotto

"Kun Nokian logokin lähtee pois, ei se oikein enää nappaa"

Villi huhu: "Nokia kehittää edelleen Android-puhelinta"

Asiantuntijat: Nokian brändi oli nousussa myyntihetkellä

Tuoreimmat aiheesta

Talous