Tehyn ja Superin hoitajalakko alkoi tänään aamukuudelta kuudessa sairaanhoitopiirissä, koska hoitajien uusista työehdoista ja palkankorotuksista ei ole syntynyt sopua. Ammattiliittojen mukaan tällä lakkokierroksella on mukana 25 000 hoitajaa.
Mielenosoitukseen osallistuvan Tehy:n puheenjohtaja Millariikka Rytkösen mukaan tilanne on hyvin vakava.
– Hoitajat joutuvat lakolla yrittämään ratkaisemaan hoitajapulaa. Samaan aikaan olen hirveän ylpeä kaikista kollegoistani, jotka ovat täällä.
Rytkönen kertoo potilasturvallisuuden vaarantuvan joka päivä ilman lakkoa.
Myös Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola on kahdeksalta aamulla mukana mielenosoituksessa.
– Koko Suomen hallitus ja valtio on todennut, että on älyttömän kova hoitajapula. Mikä on ratkaisu? Raippa, hän kertoi tuntemuksistaan.
Lakkoon liittyviä mielenosoituksia järjestetään tänään useassa kaupungissa. Helsingissä mielenosoitus järjestetään Meilahden kampuksen alueella
"Tässä ei ole kenenkään henki menossa"
Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) sanoi torstaina olevansa huolissaan siitä, että kiireellisten potilaiden hoitoon ei ole riittävästi työntekijöitä perjantaina alkavan hoitajalakon aikana.