Ruotsalaista metalliyhtye Amaranthea on vaikeaa sijoittaa mihinkään genreen. Bändin jäsenille musiikin tekeminen kuitenkin merkitsee kaikkea. – Rock ja metalli edustavat vapautta ja mahdollisuutta tehdä mitä tahansa. Sitä metalli edustaa. Sitä teemme, Amaranthen laulaja Elize Ryd kuvailee.
"Ihan mielenkiintoista sinänsä, mutta ei ehkä metallipuolen juttuja kuitenkaan."
"Käsittämättömän tyylitajutonta kuraa, tästä ei yksinkertaisesti löydä mitään hyvää."
"Oli niin huono, että taidan kuunnella vielä toisenkin kerran."
"Kauheen tosikkoja ootte työ hevarit. Onks pop-metal kirosana?"
Palautetta riittää joka lähtöön. Ruotsalainen Amaranthe-yhtye on tottunut siihen.
– Vaikka palaute olisi negatiivista, se ei ole negatiivista meille. Haluamme saada ihmiset ajattelemaan ja puhumaan. Kaikki julkisuus on hyvää julkisuutta, kuten sanotaan. Osa ihmisistä miettii edelleen, mitä musiikkimme oikein on. Se on metallia, jossa on myös muita vaikutteita, Amaranthen laulaja Elize Ryd kuvailee.
– Haluamme pitää metallimusiikin elossa, tutkia sitä ja laajentaa genreä. Kukaan ei olisi iloinen, jos kaikki kuulostaisi aina samalta. Tavoitteemme oli tuoda mukaan elementtejä, joilla metallista tulisi mielenkiintoisempaa.
Ja mielenkiintoista Amaranthe on. Lyhyet metallipohjaiset kappaleet yhdistelevät tarttuvaa poppia, discoa ja tanssittavia melodioita. Se ei sovi kaikille.
– En pidä siitä, että ihmiset sanovat musiikkia paskaksi, ja että se on kaupallista. Sitä se ei ole. Tulen vihaiseksi, kun ihmiset puhuvat asioista, joista eivät tiedä mitään; kun he inhoavat meitä vain inhoamisen vuoksi, Ryd sanoo.
– Biisimme ovat melko lyhyitä, joten ihmiset sanovat, että olemme vain kaupallinen bändi. On itse asiassa vaikeampaa kirjoittaa lyhyt kuin pitkä biisi. En pidä siitä, että meitä aliarvioidaan. Se ei tunnu hyvältä, koska panemme paljon tunnetta tekemiseemme, meille se merkitsee kaikkea. Kun ihmiset kommentoivat sitä, tietenkin se sattuu. Mutta siitä täytyy päästä yli. Positiivisia kommentteja tulee kuitenkin enemmän.


